online randevu online randevu online randevu

Lipom tehlikelimidir

Lipom tehlikeli midir dendiğinde direk hayır tehlikesiz denilebilir ancak yerleştiği yere göre çok küçük te olsa tehlike yaratabilir. Burada yerleşim yeri çok önem arz etmektedir.

Lipomun Tehlikeleri Nedir ?
Yukarıda bahsedildiği gibi çok küçük bir ihtimal de olsa şu durumlarda lipom tehlike yaratabilir.alında lipom
Beyinde Lipom ; Büyüyüp beynin fonksiyonlarını bozabilir ve bulunduğu noktaya göre çok tehlikeli olabilmektedir. Mesela hareketle ilgili bir alanda büyürse felç ortaya çıkar, solunumla ilgili bir beyin kesiminde ise solunum durması sonucu ölüme neden olabilir.

 

 

Gözde Yağ Bezesi; Gözün arka boşluğun olması halinde gözü öne doğru itebilir

beyinde lipom
Kulakta Yağ Bezesi ; Kulak yolundakiler yolu tıkayarak duymayı engelleyebilir.
Bu şekilde organ tutulumları gibi eklemler bölgesi, kemer alanı gibi bölgedekiler ise ezilerek ağrıya sebep olabilir. Ancak tüm bunlara rağmen son derece seyrek olarak hayati önem arz eden bir soruna neden olur.

 

Bunlardan biri tespit edilirse ve de büyüme eğilimi varsa bekletmeden alınması doğru olur, diğer kol bacak gibi yensede lipomerdekilerin büyümesi çok önemli değildir ancak bu bölgedekiler büyütülürse kalacak ameliyat izi büyük olacağından yine bunlarda 5-6 mm olduğunda büyütmeden alınması en doğru yaklaşımdır çünkü 5 mm lik bir lipom 3-4 mm cilt kesilerek alınabilir ve izi de kalmaz ama 5 cm lik bir lipom 3 cm iz kalmasına sebep olur.

 

 

sırtta lipomLipom Kanserleşir mi? kanserleşmez ama yağ bezi kanseri baştan itibaren olabilir ve buna liposarkom denir. Bir diğer soru ise kötü huylu yağ bezesi olan liposarkom dur. Neyse ki insanlık bu konuda da kısmen şanslıdır çünkü liposarkomlar çok seyrek görülen kötü huylu tümörlerdir ve vücudun başka yerine sıçramadıkları için genellikle ölüme sebebiyet vermezler
Yağ bezinin bu kötü huylu tümörleri cerrahi olarak çıkarılır, tekrar etme ihtimali vardır ve yeniden ameliyatla alınabilir. Yıllar içinde tekrar tekrar ameliyat gerekebilir.

Lipom Ameliyatı ;

Klipom tehlikelimidirolay bir ameliyattır. Dakikalar içerisinde tamamlanır ve hasta sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Minimal düzeyde ağrı olur. Bu konuda tecrübeli cerrahlar çok küçük bir kesikle büyük yağ bezini çıkarabilir. Kesik küçük olunca iz de küçük olur. Yine bu konuda tecrübeli cerrah gizli dikiş kullanarak daha az iz kalmasını sağlayabilir. Göz arkası, kulak yolu gibi branş alanlarındakiler ilgili branş uzmanı tarafından ameliyat edilir.

Idea Klinik altı şubesinde de yağ bezesi ameliyatları konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanları görev yapmaktadır.

Ameliyatsız Yağ Bezesi Tedavisi;

Liposuctionla yapılmaktadır ancak yağ bezesinin kesesi çıkarılamadığı için tekrar etme ihtimali yüksektir, tekrar ettiği için çok tercih edilmemektedir.

Lipom Tekrarlar mı?

Cerrahi olarak çıkarıldığında kesesi net bir şekilde çıkarıldığı için tekrarlamaz ancak lipsuctionla çıkarıldığında tekrar ihtimali yüksektir.

Lipom Ameliyatı Fiyat;

2016 fiyatları şöyledir;2 cm ye kadar olanların ilki 300 TL eklenen her biri 150 TL dir. Büüyüklüğü 2 cm den daha büyük olanlar büyüklüklerine göre muayeneyle ücretlendirilir. Bu ücretler tüm Idea Klinik şubelerinde aynıdır,şehre, semte veya hastaya göre değişmez.

 

 

https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar