online randevu online randevu online randevu

Kondilom nedenleri

Kondilom nedenleri olarak bulaşma yolları sayılsa da aslında tek neden vardır o da HPV adlı virüs yani bir mikroptur. HPV (human papillom virüsü) ile kişiden kişiye bulaşır. Mikrop sebebiyle olması hastalığı daha ciddi hale getirmektedir çünkü tedavi edilmezse kişi kendi kendine yani vücudunun diğer bölgelerine ve yakın çevresindeki diğer insanlara bulaştırmaya devam eder. Kondilom genel bir tanımdır peniste veya vajinada da olabilir bunlar genital kondilom olarak isimlendirilir.

Kondilom Nedenleri;

kondilom nasıl olurYerleşim yeri sebebiyle akla ilk anal seks gelir ancak pratikte durum böyle değildir çünkü bebek yaşta çocuklarda bile görülebilmektedir. Yani anal siğilin tek sebebi ters ilişki değildir klozetten yada siğili olan kişiyle tokalaşma, ortak eşya kullanımı hatta lavabonun musluğundan bile bulaşabilmektedir. Tedaviye başlarken hastalığın kaynağının bulunup kurutulması gerekir. Şöyle ki hastalık olan kişinin cinsel partnerinin de tedavi olması gerekir yoksa hastalık tekrar bulaşır, en azından kondom kullanılmalıdır.
Bu hastalıkta en ciddi sorun makattan bağırsağa ilerleyerek rektum denilen kalın bağırsağın son kısmına bulaşmasıdır. Bu durumda tedavi daha zor olmaktadır. Bu alana bulaşmışsa tedavinin geciktirilmesi halinde barsak tıkanmasına varacak kadar ciddi sorun yaratabilirler. kondilom nedenleriTedaviye başlamadan bu ihtimal mutlaka değerlendirilmeli ve bağırsağın son kısmın görüntülenmesi gerekir yoksa sadece dışarıdakiler tedavi edilir içeridekiler ilerler. Gerek makatın içindekiler gerekse dışındakiler mercimek kadar olabildiği gibi karnabahar kadar devasa boyutlara ulaşabilir. Siğil ne kadar büyür ve ne kadar geniş alana yayılırsa tedavisi de o kadar zorlaşır.
Kondiloma genel yaklaşım tespit edildiği anda seviyesinin (bağırsakta olup olmadığının) tespiti sonrasında tedavi edilmelidir.Tedavide kullanılacak kimyasallar veya bitkisel ürünler anüs içindeki ve bağırsağın son kısımlarındaki siğile etki etmeyeceğinden hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.
Anüs siğilleri bahsedildiği gibi virüs denilen mikroplar sebebiyle oluşur ve bulaşıcıdır. Kadınlarda anal bölgede siğil varsa vajina bölgesi ve özellikle rahim ağzı HPV açısından jinekolog tarafından incelenmeli ve varsa aynı dönemde tedavi edilmelidir.

Kondilom Nasıl Bulaşır?

kondilom neden olurMikrobik olduğu için mutlaka bir başka insandan alınması gerekir yani dokunmakla yada ortak eşya kullanımıyla bulaşır. Kondilom bulaşma yoluyla ortaya çıktığı için teşhis konduğunda ilk akla gelen ters ilişkiye girdiğidir ancak klozetten yada siğili olan kişiyle tokalaşma ile bulaşabilir. Yani yaygın kanının aksine sadece anal sex yapanlarda görülmez, herkeste görülebilir. Literatürda çok sayıda bir yaşın altında tespit edilmiş hasta yayınlanmıştır. Bu yaşta böyle bir ilişkiden söz edilemeyeceği için bulaşmanın farklı yollarla olabileceği düşünümelidir.

Kondilom Aşısı;

Kadınlarda sevix (rahim ağzı) kanseri sebepleri arasında ilk sırayı alması sebebiyle kanser aşısı adıyla HPV aşısı yayılmaktadır ve hiç cinsel ilişkiye girmemiş kızlara yapılmaktadır ancak makat bölgesi için böyle bir koruyucu aşı uygulaması yoktur. Her ne kadar cinsel ilişki dışında bulaşma yolları olsa da en doğru yaklaşım cinsel ilişki kondom ile olmalıdır.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar