online randevu online randevu online randevu

Kıl dönmesi resimleri

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) tek isimle anılmaktadır ama çok farklı düzeylerde olabilmektedir. Düzey hastanın kuyruk sokumunun hijyenine dikkatine bağlı olarak zamanla değişir, hastalığın başlangıç süresiyle yani yüzde yüz olmasa da yaşı ile ilgilidir.
Kıl Dönmesi Resimleri; Aşağıda göreceğiniz resimler hastalığın farklı düzeylerini göstermektedir. Halk arasında net bir sınıflama yoktur ancak bilim çevresinin tarifleri için bilimsel sınıflama class 1- class 5 arasında değişen şekillerde yapılmaktadır ancak burada bilimsel sınıflamadan söz edilmeyecek daha anlaşılır Türkçe tarifler kullanılacaktır.
İlerlemiş vakaların resimlerine dikkat edildiğinde ciddi doku deformasyonu olduğu da görülmektedir işte bu deformasyon yıllar içinde daha doğrusu 10-15 yılda oluşmaktadır. Bazen sık sık iltihap kapması ve apse olması bu süreci kısaltabilmekte 1-2 yıl gibi kısa bir sürede bu hale hatta daha ileri düzeylere gelebilmektedir. Buradan hastalığın tedavisinin erken yapılmasının önemini de ortaya koymaktadır.
Pilonidal sinüs hastalığı kendiliğinden düzelmez, ilaçlarla iyileşmez ve ameliyatsız yöntemler sinüsü ve giriş deliklerinin yok edemediğinden gerçek anlamda tedavi olmaz tüm bu sebeplerden dolayı zaman kaybetmeden ameliyat olunmalıdır. 14 farklı ameliyat vardır ve hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır mutlaka bunlar iyi araştırılmalı ve öyle karar verilmeli, mikro sinüsektominin ayrıntıları incelenmeden karar verilmemelidir.
Araştırmada şu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır;
İşe dönüş süresi
Ağrı miktarı ve kaç gün olacağı
Tekrar etme ihtimali
Narkoz gerekip gerekmediği
Yara bakımı ve pansuman süresi
Ekonomik boyutu (hastanede yatmak gerektiğinde gün sayısı kadar ücretler artar)
Kalacak iz miktarı (kadınlar için önemlidir)
Kaç gün istirahat gerektiği

kıl dönmesi başlangıcı

Kuyruk sokumunda 2 delik olan hastalığın erken dönemi; Pilonidal sinüs başlangıcı ; Aslında başlangıç kelimesi genellikle yanlış değerlendirilmektedir;sanki daha tam hastalık olmamış gibi yanlış değerlendirme yapılabilmektedir. Oysa hastalık başlayalı en az 8 ay olmuştur ama sinüs çok büyümemiştir. Ameliyata karar vermek için en uygun dönemdir çünkü ne kadar ameliyat yapılırsa o kadar sorunsuz geçer ve o kadar başarılı olur.

 

 

ilerlememiş kıl dömesiErken Dönem Pilonidal Sinüs Resmi; Artık başlangıç denebilecek dönemi geçmiştir. Yine ameliyat için kararın en doğru olduğu dönem kabul edilebilir. Bu dönemde tedavi sosyal yaşama ara vermeden yapılabilir. Böyle bir hastalık 2 cm yer kesilerek yapılabilir ve 2 cm lik kesi hastanın yaşam kalitesini pek etkilemez yani istediği gibi oturabilir yatabilir veya işine dönebilir.

 

 

 

 

orta düzey kıl dönmesi

Orta Düzey Kıl Dönmesi Resmi ; Ameliyatı gerçekleştirmek için gerekecek kesik miktarı 3-3.5 cm ye çıkmıştır. Yani işlem artık 2 cm den yapılamaz, deri altındaki sinüs daha büyük kesilebilir. Bu dönemde de mikro sinüsektomi yapılabilir ve kesi biraz büyük olsa da hastanın ağrısı işine gitmesine engel olacak düzeylerde değildir.

 

 

 

tekrarlamış kıl dönmesiTekrarlamış Kıl Dönmesi Resmi; Görüntüden de anlaşılacağı gibi primer kapatma operasyonu yapılmış, zaten en çok tekrarlayan yöntemlerden biri de primer kapatmadır. Bu vaka ileri düzeyde bir şekilde tekrarladığı yada hasta tedavisini ertelediği için mikro sinüsektomi yapılamaz. Tercihen en az tekrarlayan klasik ameliyat olan Karidakis yapılmalıdır

 

 

 

iki delikli kıl dönmesiKuyruk Sokumunda Delik Resmi ; Class 4, İleri kabul edilebilecek bir düzeydir. Klasik yöntemlerle yapılırsa 15-20 cm deri kesmek gerekebilir. Alışık olunan mikro sinüsektomi yapılması durumunda kesi yine büyük yaklaşık 6-7 cm olur ancak bu tür vakalarda en doğru teknik şöyledir. Üstteki delik 1.5 cm den alttaki delik ayrı bir 1.5 cm lik delikten alınır ikisinin arasındaki sinüs kesesiyle birlikte alınır bu şekilde ağrı minimal olur.

 

 

 

göbekte kıl dönmesiGöbekte Kıl Dönmesi; Sık görülmez, oldukça seyrektir neredeyse % 95 i ameliyatsız tedavilerle tama yakın düzelir. Yapılan ameliyatların önemli bir kısmı gereksiz yere yapılmaktadır bunun sebebi cerrahların göbekteki pilonidal sinüs tedavisini bilmemeleridir. Göbek kıl dönmesi ayrı konuda incelenmiştir.

 

 

 

ilerlemiş kıl dönmesiİlerlemiş Pilonidal Sinüs; Tedavisi geciken vakalr sonunda bu şekle gelebilir. Bu düzeyde mikro sinüsektomi yapılamaz çünkü çok sayıda delik çok uzak mesafelere açılmıştır ve çok geniş bir doku kesmeyi gerektirir.

aşağıdaki 2 resim de yine çok ileri vakalara aittir ve tüm bunlar burada görülenler için de geçerlidir.

 

 

 

Çok ileri kıl dönmesi resimleri ileri düzey kıl dönmesi

 

 

 

 

 

 

Kuyruk sokumunda delikler çok delikli kıl dönmesi

 

 

 

 

 

 

 

bacakta kıl dönmesi

Kıl dönmesi resimleri için 33 yorum yapılmış


yılmaz

bende devar
Op Dr Nizam Kurtdere
tedavi olmalısınız

Anonim

Kil dönmesi mercimek tanesinin iki katı büyüklüğünde olurmu ve kan toplarmi

Doktorunuz

olabilir.kandan çok apse oluşmasına zemin hazırlar.
Op.Dr.Adil Altınsoy

Anonim

Bende şişlik var kuyruk sokumunda ama hicbir resimdeki gibi delik yok

Doktorunuz

delik gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir.şişlik sıklıkla kıl dönmesine bağlı apsede olur.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Ahmet gezen

Hocam kıl dönmesi belirtilen yerde sadece bir tane var siyah sizce bu bir belirtisi olabilirmi 2 yıldır böyle ama şişkinlik veya kaşınma yok

Doktorunuz

olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.apse oluşmadan hastalığınız daha fala ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Bende şişlik var vede alt alta delikler var 😔 vücudumun sadece kuyruk sokumu bölgesinde kıllanma var akıntı yok

Doktorunuz

kıl dönmeniz var.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden ,narkozsuz ve yatak istirahati gerekmeden tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Atilla Kaya

anonim

sadece kuyruk sokumunda agri var

Doktorunuz

kıl dönmesi apsesi olabilir.gecikmeden apse tedavisi olmalısınız
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Benim makat deliğinin hemen yaninda şişlik var geçen sıktım iltihap geldi hocam kil donmesimi

Doktorunuz

anal apse olabilir,muayene ile değerlendirilmeli

Anonim

Hocam benim makat deliginin hemen kenarinda bir şişlik var sıkınca makattan iltihap geldi

Doktorunuz

anal apse olabilir.tedavisi için genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.tedavi gecikirse fistül oluşabilir
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Cavıt

Mrb hocam benım kuyruk sokumun orda agrı ve cevız kucuklugunde sıslık var acaba kıl dınmesımı oluyo ateş ve terlemede var oturamıyorum bıde

Doktorunuz

hayır kıl dönmesi önceden olmuş zaten,şimdi apse olmuş.apsenizi açtırıp tedavi olmalısınız.apse tedavisinden 1-1,5 ay sonra normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Bu resimlerde olanlardan farklı olarak sağ lop ta sivilceye benzer bir oluşum var basınca açıyor kıl dönmesi olabilirmi

Doktorunuz

kıl dönmesi apsesi yada fistül olabilir,muayene olmalısınız
Op.Dr.adil Altınsoy

Segvan

Kuyruk sokumunundan altında yanık gibi küçük yaralar var dil dönmesi olabilirmi

Doktorunuz

olabilir.kliniklerimzde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan yapabiliriz
Op.dr.ergun Aygören

Canan

Ufak bi nokta var kuyruk sokumumun az uzerinde sislik kasinma yok baska bir belirtide kil donmesi olabilir mi ?

Doktorunuz

olabilir.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Adil Altınsoy

Anonim

ben ameliyat oldum 8 sene önce 1 haftadır cok şiş ve arıyor acaba tekrarladı mı yoksa iltihap mı kaptı bilemiyorum

Doktorunuz

beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmiyorsanız nüks etmiş olabilir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerlede tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Sertaç avcı

Hocam iyi günler benim karmında sivilceye benzeyen bir şislik var göbe deligimin 5 cm altinda 1 aydir ben sivilce diyorum gecmesini bekliyorum sertlesti ve artik ben bu sivilce degil dedim sizce kil donmesi olabilirmi bastirinca aciyor ve ustune yatamiyorum karnimin karnimi zorladigim zamanda agri yapiyor cevaplarsaniz sevinieim

Doktorunuz

kıl dönmesi olabilir,kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Levent Kavraz

Şubat ayında Devlet hastanesine kıl dönmesi ihtimali ile gitmiştim. Apse olduğunu ve ilaç tedavisinden sonra ameliyat demişlerdi, fakat yaklaşık bir ay sonra ameliyat olmaya gittiğimde iyileştiğini ve bir şey görünmediği söylendi ayrıca ağrımda yoktu.
Ama şuan aynı noktada ilk başladığı gibi bir ağrı var. Nasıl bir yol izlemeliyim.

Teşekkürler.

Doktorunuz

tekrar apse oluşuyor olabilir.zaten daha önce geçirdiğiniz apse imiş,apsenin iyileşmesi kıl dönmesinin iyileştiği anlamına gelmez.gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Ergun Aygören

Soner

Hocam bende kuyruk sokumunun 2 santim yanında bir şişlik var iki güne bir şişiyor patlatıyorum pis kan akıyor bu kıl dönmesini 2 yıldır böyle

Doktorunuz

gecikmeden muayene olmalsınız,anal apse,fistül olabilir,hastalığınız ilerlemesin
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Furkan

Kuyruk sokumumdan 6 cm uzunluğunda yaklaşık 100 tel kıl çıktı 2. fotoğraftaki gibi bundan öncede 2 yıldır iltihap var ve arada patlayıp sıvı akıyor.

Doktorunuz

klinklerimzde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip uygun ise normal yaşamınıza ara vermeden mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Nizam Kurtdere


online randevu
online randevu
kelime kelime nasır tedavisi varis

Son Yorumlar