online randevu online randevu online randevu

Kıl dönmesi resimleri

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) tek isimle anılmaktadır ama çok farklı düzeylerde olabilmektedir. Düzey hastanın kuyruk sokumunun hijyenine dikkatine bağlı olarak zamanla değişir, hastalığın başlangıç süresiyle yani yüzde yüz olmasa da yaşı ile ilgilidir.
Kıl Dönmesi Resimleri; Aşağıda göreceğiniz resimler hastalığın farklı düzeylerini göstermektedir. Halk arasında net bir sınıflama yoktur ancak bilim çevresinin tarifleri için bilimsel sınıflama class 1- class 5 arasında değişen şekillerde yapılmaktadır ancak burada bilimsel sınıflamadan söz edilmeyecek daha anlaşılır Türkçe tarifler kullanılacaktır.
İlerlemiş vakaların resimlerine dikkat edildiğinde ciddi doku deformasyonu olduğu da görülmektedir işte bu deformasyon yıllar içinde daha doğrusu 10-15 yılda oluşmaktadır. Bazen sık sık iltihap kapması ve apse olması bu süreci kısaltabilmekte 1-2 yıl gibi kısa bir sürede bu hale hatta daha ileri düzeylere gelebilmektedir. Buradan hastalığın tedavisinin erken yapılmasının önemini de ortaya koymaktadır.
Pilonidal sinüs hastalığı kendiliğinden düzelmez, ilaçlarla iyileşmez ve ameliyatsız yöntemler sinüsü ve giriş deliklerinin yok edemediğinden gerçek anlamda tedavi olmaz tüm bu sebeplerden dolayı zaman kaybetmeden ameliyat olunmalıdır. 14 farklı ameliyat vardır ve hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır mutlaka bunlar iyi araştırılmalı ve öyle karar verilmeli, mikro sinüsektominin ayrıntıları incelenmeden karar verilmemelidir.
Araştırmada şu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır;
İşe dönüş süresi
Ağrı miktarı ve kaç gün olacağı
Tekrar etme ihtimali
Narkoz gerekip gerekmediği
Yara bakımı ve pansuman süresi
Ekonomik boyutu (hastanede yatmak gerektiğinde gün sayısı kadar ücretler artar)
Kalacak iz miktarı (kadınlar için önemlidir)
Kaç gün istirahat gerektiği

kıl dönmesi başlangıcı

Kuyruk sokumunda 2 delik olan hastalığın erken dönemi; Pilonidal sinüs başlangıcı ; Aslında başlangıç kelimesi genellikle yanlış değerlendirilmektedir;sanki daha tam hastalık olmamış gibi yanlış değerlendirme yapılabilmektedir. Oysa hastalık başlayalı en az 8 ay olmuştur ama sinüs çok büyümemiştir. Ameliyata karar vermek için en uygun dönemdir çünkü ne kadar ameliyat yapılırsa o kadar sorunsuz geçer ve o kadar başarılı olur.

 

 

ilerlememiş kıl dömesiErken Dönem Pilonidal Sinüs Resmi; Artık başlangıç denebilecek dönemi geçmiştir. Yine ameliyat için kararın en doğru olduğu dönem kabul edilebilir. Bu dönemde tedavi sosyal yaşama ara vermeden yapılabilir. Böyle bir hastalık 2 cm yer kesilerek yapılabilir ve 2 cm lik kesi hastanın yaşam kalitesini pek etkilemez yani istediği gibi oturabilir yatabilir veya işine dönebilir.

 

 

 

 

orta düzey kıl dönmesi

Orta Düzey Kıl Dönmesi Resmi ; Ameliyatı gerçekleştirmek için gerekecek kesik miktarı 3-3.5 cm ye çıkmıştır. Yani işlem artık 2 cm den yapılamaz, deri altındaki sinüs daha büyük kesilebilir. Bu dönemde de mikro sinüsektomi yapılabilir ve kesi biraz büyük olsa da hastanın ağrısı işine gitmesine engel olacak düzeylerde değildir.

 

 

 

tekrarlamış kıl dönmesiTekrarlamış Kıl Dönmesi Resmi; Görüntüden de anlaşılacağı gibi primer kapatma operasyonu yapılmış, zaten en çok tekrarlayan yöntemlerden biri de primer kapatmadır. Bu vaka ileri düzeyde bir şekilde tekrarladığı yada hasta tedavisini ertelediği için mikro sinüsektomi yapılamaz. Tercihen en az tekrarlayan klasik ameliyat olan Karidakis yapılmalıdır

 

 

 

iki delikli kıl dönmesiKuyruk Sokumunda Delik Resmi ; Class 4, İleri kabul edilebilecek bir düzeydir. Klasik yöntemlerle yapılırsa 15-20 cm deri kesmek gerekebilir. Alışık olunan mikro sinüsektomi yapılması durumunda kesi yine büyük yaklaşık 6-7 cm olur ancak bu tür vakalarda en doğru teknik şöyledir. Üstteki delik 1.5 cm den alttaki delik ayrı bir 1.5 cm lik delikten alınır ikisinin arasındaki sinüs kesesiyle birlikte alınır bu şekilde ağrı minimal olur.

 

 

 

göbekte kıl dönmesiGöbekte Kıl Dönmesi; Sık görülmez, oldukça seyrektir neredeyse % 95 i ameliyatsız tedavilerle tama yakın düzelir. Yapılan ameliyatların önemli bir kısmı gereksiz yere yapılmaktadır bunun sebebi cerrahların göbekteki pilonidal sinüs tedavisini bilmemeleridir. Göbek kıl dönmesi ayrı konuda incelenmiştir.

 

 

 

ilerlemiş kıl dönmesiİlerlemiş Pilonidal Sinüs; Tedavisi geciken vakalr sonunda bu şekle gelebilir. Bu düzeyde mikro sinüsektomi yapılamaz çünkü çok sayıda delik çok uzak mesafelere açılmıştır ve çok geniş bir doku kesmeyi gerektirir.

aşağıdaki 2 resim de yine çok ileri vakalara aittir ve tüm bunlar burada görülenler için de geçerlidir.

 

 

 

Çok ileri kıl dönmesi resimleri ileri düzey kıl dönmesi

 

 

 

 

 

 

Kuyruk sokumunda delikler çok delikli kıl dönmesi

 

 

 

 

 

 

 

bacakta kıl dönmesi

Kıl dönmesi resimleri için 7 yorum yapılmış


yılmaz

bende devar
Op Dr Nizam Kurtdere
tedavi olmalısınız

Anonim

Kil dönmesi mercimek tanesinin iki katı büyüklüğünde olurmu ve kan toplarmi

Doktorunuz

olabilir.kandan çok apse oluşmasına zemin hazırlar.
Op.Dr.Adil Altınsoy

Anonim

Bende şişlik var kuyruk sokumunda ama hicbir resimdeki gibi delik yok

Doktorunuz

delik gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir.şişlik sıklıkla kıl dönmesine bağlı apsede olur.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Ahmet gezen

Hocam kıl dönmesi belirtilen yerde sadece bir tane var siyah sizce bu bir belirtisi olabilirmi 2 yıldır böyle ama şişkinlik veya kaşınma yok

Doktorunuz

olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.apse oluşmadan hastalığınız daha fala ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm
Op.Dr.Ergun Aygören


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar