online randevu online randevu online randevu

Kıl Dönmesi Apsesi

Pilonidal sinus, yani Türkçe ismiyle kıl dönmesi çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesine dökülen saç, kıl, tüy ve elbise tozları gibi yabancı cisimlerin girerek birikmesiyle bir yumak halini almasıdır. Oluşmaya başladığı ilk dönemlerde hiç bir belirtisi ve şikayeti olmayan hastalık bu yabancı cisimlerin artış göstermesi ve etrafının kapsül ile sarılmasından sonra hızlı ve sert oturuş nedeniyle kapsülün patlaması bunun sonucunda vücudun yabancı maddelere karşı tahrip etme amacıyla sıvı salgılaması sonucunda kişiye rahatsızlık vermeye başlamaktadır.

Konumuzun başlığında belirttiğimiz vaka bu esnada başlamaktadır. Dilerseniz şimdi bu konuya açıklık getirelim.

Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur ?

Yukarıda özetle anlattığımız gibi kıl dönmesi cilt altına giren yabancı maddelerden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Aslında daha çok insanların ihmalkar davranışları ve önemsememesinden kaynaklanır, çünkü bir çok insanın aklına böyle bir sebepten dolayı sıkıntı yaşayacağı aklına gelmemektedir. Cilt altında birikme gösteren bu yabancı cisimlerin etrafı vücut tarafından bir kapsül ile kaplanır. Fakat bu kapsül sert, hızlı veya uzun oturuşlarla zedelenir ve vücut maddelerle tekrar karşı karşıya gelir. Bu sefer tahrip etme amacıyla sıvı salgılar fakat böyle bir fonksiyonu olmadığından salgıyı dışarı atmaya çalışır. Giriş delikleri kapandığından dolayı salgı dışarı çıkamadığından kuyruk sokumu bölgesinde şişlik oluşmasına sebep olmaktadır. Bu geçen sürede hiç bir belirtisi ve şikayeti olmayan kıl dönmesi, apse oluşmasıyla dayanılmaz bir hale gelmektedir.

kil-donmesi-apsesi

Kıl dönmesi apsesi boşaltılması gereken bir problemdir
Makat bölgesinde oluşan diğer hastalıklarda da apse görülebilmektedir. Fakat bu ortaya çıkan apse mutlak surette boşaltılması gereken bir problemdir. Bazen kendi kendine boşalan bu apse, doku hasarına sebebiyet vermemesi açısından bir genel cerrahi uzmanı tarafından boşaltılmalıdır.

kıl dömesi apseKıl dönmesi apsesi nasıl boşaltılır ?
Uygulaması gayet kolay ve hızlı yapılmaktadır. Apse oluşan alana küçük bir kesi yapıldıktan sonra cilt içerisinde bulunan apse boşaltıldıktan sonra bu bölge sıvı ile titiz bir şekilde temizlenmektedir. Bu uygulamanın ardından doktor, hastaya mikrop kapmaması açısından antibiyotik kullanmasını tavsiye edebilir.

Apse alındıktan bir süre sonra kıl dönmesi tedavi edilmelidir
Apse oluşumuna sebep olan kıl dönmesi tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Tedavi edilmedikçe tekrar tekrar apse oluşturmaya ve tekrar boşaltılmasını gerektirecek ve böylece kişide aşırı rahatsızlıklara sebep olacaktır. Fakat tedavi edilebilmesi için ilk önce apse boşaltılması gerekmektedir. Sonrasında ise aradan 1-2 ay geçmesi ve apsenin iyileşme göstermesinin ardından tedavi edilmelidir. Örnek verecek olursak, bu aynı çekilecek olan dişin apse yaptığında çekilememesine ve apsenin sona ermesini beklemeye benzer.

Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır ?

Üst kısımda da dile getirdiğimiz gibi kıl dönmesi sorununun son derece önemsenerek apse boşaltıldıktan bir süre sonra tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlık için bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Idea klinik olarak 5-10 dakika kadar kısa bir sürede hastalarımızı istirahat etmesine ihtiyaç bırakmadan iş, özel ve sosyal hayatına devam edebileceği yöntemlerle tedavi etmekteyiz.

Size en yakın kliniğimizle irtibata geçerek bilgi ve randevu alabilir. Aşağıda ki yorum alanından merak ettiğiniz konuları sorabilirsiniz.
~

Kıl Dönmesi Apsesi için 11 yorum yapılmış


SemA

Ben 24 haftalık hamileyim 1 haftadır kuyruk sokumunda içten şişlik var çok hafif belli oluyor dışarıdan 3 gün içerisinde hafif bir Ağrıyken kocaman bir şişlik oldu kadın doğum uzmanım apse yapmış dedi ve antibiyotikile parol verdi apse geçince bakalım dedi ona göre genel cerrahi ye yönlendiririz dedi kıl dönmesi mii bilmiyoruz giriş çıkış delik göremedik felaket bir acım var kıpırdayamıym bile sizce kıl dönmesi midir bu İltihaba yapılabilecek birşey var mıdır 4 gündür uyumuyorum ve hamile olduğu m için yapılabilecek bir tedavi var mı şimdiden teşekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
apseyi açtırmalısınız.geciken pseler fistüle neden olur.genel cerraha görünüp apsenizzi açtırın.

Elif

13 haftalik hamileyim kuyruk sokumumda kıldönmesi var içedogru sişti dagınık bir şişlik var günlerdir yatamiyorum uyyamiyorum cerrah boşaltilmasi gerekiyor dedi kadin dogum o bölgeyi uyustururlarsa bisey olmaz dedi ama ben çok korkuyorum yardim edin lütfen bebeye bi zarari olurmu
Op Dr Seher Şirin
bekletip daha komplike hale getirmeyin.apsenizi açtırın

Cemil

Merhaba hocam. Bende 2 gündür kuyruk sokumumdaki şişlik ve çekilmez ağrıdan dolayı bugün genel cerrahiye gidip apseyi boşalttırdım. Yarayı görmesemde fazla açtığını düşünmüyorum hocanın. Şuan istirahat ediyorum fakat 3 günde ayağa kalkmam lazım. Ağrı olsa veya olmasa 3 gün sonunda ayağa kalkıp araç sürersem bir sorun oluşurmu. İlgilize teşekkür ederim

Doktorunuz

sorun oluşmaz.yalnız pansumanınıza dikkat edin.apsenin direne olmasını sağlayın
Op.Dr.Demet Ağras

irem

4 gun sonra 2. ameliyatımı olucam ama iltihap oldugu için doktorum yapmıyor iltihap antibiyotikden baska nasıl yollara iner ?

Doktorunuz

iltihap iyileşmeyi geciktirir.apse varsa önce apse tedavisi yapılmalı.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra kıl dönmesi tedavisi yapılmalı.boş yere acele etmeyin.
Op.Dr.Atilla Kaya

mert

merhaba ben 45 gün önce devlet hastanesinde kıl dönmesi ameliytı oldum oldukça rahatsız etti beni ameliyat sonrası ama sonra düzeldi son bi kaç gündür makat bölgemde apseler oldugunu fark ettim bu hastalıgın tekrarı anlamına mı geliyor yoksa baska bir hastalık mı bana yardımcı olabilir misiniz?

Doktorunuz

muayene ile değerlendirmek gerekir.
Op.Dr.Adil Altınsoy

Yonca

Ben 4 gün önce kuyruk sokumumda intihap vardı onu aldılar ve 4 gündür perişan halledeym pansumanda yapıyorz gecmıyor gectıkten sonra kontrole gitmem lazm ama Ben yürüyemıyorm nedeni nedir acaba

Doktorunuz

ödeme bağlıdır.10-12 günde düzelir

Anonim

Down sendromlu kızımın Slip bölgesinde apse oluşuyor sürekli bunun sebebi nedir acaba en son gittiğimiz doktor yaktı ör geçti sonra bir aşağıda çıktı korkmam gerekiyormu kilodan dedi doktor ama
Op.Dr.Demet Ağras
kıllar neden olabilir.temizliğine özen gösterin


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar