online randevu online randevu online randevu

Kıl dömesi nerede olur

Kıl dönmesi nerelerde olur dendiğinde insanların aklına daha çok batık diye tanımlanan hastalık gelir aslında kıl dönmesi % 99 kuyruk sokumunda % 1 kadar da göbekte görülür çok seyrek olarak berberlerde meslek hastalığı olarak parmak aralarında görülür.
Kıl dönmesi denildiğinde kuyruk sokumunda olan hastalık pilonidal sinüs akla gelir.
Kuyruk sokumu dışında şu bölgelerde görülür;
Göbekte kıl dönmesigöbek kıl dönmesi
Göbek çukurunun salyangoz gibi yapısından kaynaklanan bir durumdur. Diğer kıl dönmesinde olduğu gibi göbek çukurundaki kıllardan değil o civara dökülmüş kıl, tüy ve tozlardan meydana gelmektedir. Kilolu kişilerde çukur daha belirgin olduğundan daha sık görülür. Bölgeye dökülen kıl, tüy ve elbise tozu gibi yabancı cisimler göbek çukurunun derinliğine doğru ilerler burada cilt altına girerek iltihap ve apselere sebep olur. Tedavisi temizlik şeklinde yapılır ameliyat çok seyrek ihtiyaç duyulan bir durumdur. Ucu pamuklu çubukla her banyoda temizlemek tedavi ve tekrarını engellemek için yeterlidir.
Parmakta kıl dönmesi
Literatürde tek tük yayınlanmış oldukça seyrek görülen bir durumdur, saç tıraşı esnasında parmakların arasına kıl girer.
Bunun dışında kıl dönmesine benzeyen ve doğru tanımlama olmasa da kıl dönmesi olarak adlandırılan hastalıklar.
Koltuk altında batık
Köpek memesi olarak adlandırılır. Gerçek anlamda kıl dönmesi değildir. Koltuk altı kıllarında gelişen bir iltihaptır. İltihap apse şeklinde şişer ve büyür ciddi ağrıya sebep olur. Tedavisi apse yada iltihap gibi yapılır. İltihap olduğu dönemde antibiyotik verilir apseleştiyse boşaltılır. Tekrarını en engellemek için kıllar kökünden alarak değil üstten kesilerek yapılmalıdır, kalıcı olarak kurtulmak için en eltili yöntem lazer epilasyondur.
Kasık bölgesinde kıl dönmesi
Batık olarak isimlendirilir. Bu da gerçek anlamda kıl dönmesi değildir genellikle ağda ile alma sebebiyle oluşur. Tüyün yolunu şaşırıp içeri doğru büyümesidir. Genellikle ara sıra uzun tüy çıkar. Tedavide iltihap varsa antibiyotik verilir apseleştiyse boşaltılır. Tekrarından korunmak için içerden çıkan uzun tüy kökünden çekilmemeli üst kısmı makasla kesilmelidir bu sayede tüy kendine yeni bir yol yapar. Kalıcı olarak kurtulmak lazer epilasyonla mümkündür.
Vücudun diğer bölgelerindeki görülen batıklar
Sakalın boyun bölgesi tıraş sebebiyle, bacaklardaki ağda ile tüy aldıktan sonra oluşur genel yaklaşım kasık bölgesindeki gibi olmalıdır.
Burunda kıl dönmesi
Burun kıllarını çekerek alanlarda görülen bir tür kıl dibi iltihabıdır en doğru yaklaşım çekmemektir. İltihap olduğunda burun şişip ciddi sıkıntı yapabilir.
kıl dömesi nerelerde olur

https://www.ideaklinikankara.com/kil-donmesi/

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar