online randevu online randevu online randevu

karydakis operasyonu

Karydakis (karidakis diye de yazılır) operasyonu kıl dönmesi tedavisi için uygulanan flap yöntemlerinden biridir, diğer klasik flep yöntemlerine bir çok üstünlüğü vardır. Yunan bir cerrahın tarif ettiği ameliyattır, mantık olarak flap ameliyatlarına benzer yani yan taraftan cilt kaydırma ameliyatıdır. Yan taraftan kaydırılan cilt büyükçe bir baklava dilimi şeklinde ayrı bir parça halinde değil hafif kaydırma şeklinde yapılır.
Ameliyat İzmir Proktoloji Uzmanlarından Dr. Demet Ağras tarafından yapılmış, www.ideaklinik.com da yayınlanmıştır.

Karidakis Ameliyatı Video

Kıl dönmesini içeren elips şeklindeki cilt kesiği tam ortadan değil ortanın bir tarafından daha fazla olacak şekilde yapılır ve az kesilen tarafın cildi orta tarafa çekilerek dikilir. Tekrar ihtimali % 5 civarıdır ve diğer flap ameliyatlarına yakındır.
Karidakis Ameiyatı Üstünlükleri ; karydakis flep ameliyatı
Daha az iz kalır, özellikle kadın hastalar için önemlidir çünkü diğer flap yöntemlerinde kocaman bir Z harfi şeklinde iz kalır.
Uygulaması kolaydır, diğer flep yöntemleri 1 saate yakın sürerken karydakis operasyonu 15-30 dakika civarı sürer
Ağrı daha azdır çünkü kesilen cilt azdır
Daha az cilt kesildiği için kanama iltihap gibi riskleri daha düşüktür.
Karidakis Operasyonu Olumsuzlukları (bu olumsuzluklar çağdaş yöntemlere kıyasladır)
Mikro sinüsektomi ( bascom ) ameliyatına göre daha büyüktür
Gereksiz yere çıkarılan sağlam doku mikro sinüsektomiden çoktur.
Narkoz gerektirebilir
Hastanede yapılması gerekebilir
3-4 gün istirahat gerekebilir.
Tekniği bilen cerrah sayısı azdır.
Yataklı kurum gerektirdiği için daha pahalı bir yöntemdir.
karidakis operasyonuYönteme D flep yada asimetrik exizyon primer sütür de denmektedir. Karidakis flep ameliyatı genel olarak değerlendirilidiğinde mikro sinüsektomi yöntemiyle diğer klasik yöntemler arasında bir yere konabilir çünkü mikrosinüsektomi kadar verimli ve rahattır klasik ameliyatlar gibi ileri düzey vakalara da uygulanabilir. Sayılarla anlatılmaya çalışılırsa genel olarak yaşanan sorunları 10 derece kabul edersek mikrosinüsektomi 1 karidakis 3 puanla değerlendirilebilir. Karidakis yapan bir cerrahla görüşüp konu hakkında ayrıntılı bilgi almadan diğer klasik flap yöntemlerine karar vermeyin. Unutmayın 15 farklı pilonidal sinüs ameliyatı vardır yani en doğrusu hala bulunmamıştır, siz var olanlardan en iyisini almaya çalışmalısınız. cerrahide şöyle bir söz vardır “bir hastalığın birden fazla çeşit ameliyatı varsa gerçek tedavisi hala bulunamamıştır”

En İyi Kıl Dönmesi Ameliyatı; Günümüzde en iyi kıl dönmesi sınıflamalarında ilerlememiş hastalarda mikro sinüsektomi ve bascom, çok ilerlemiş vakalarda karydakis ilk sıraları alır.

D Flep Ameliyatı
Aynı ameliyatın yapılış tarzına göre diğer deyimle deriyi kesme şekline göre isimlendirmedir. Büyük D harfi şeklinde kesilir ve karşılıklı dikilir. Böylece yan taraf cildi biraz ortaya kaymış olur. Flap ameliyatları arasında en kolay ve en başarılı olandır.

karydakis flep

 

karydakis operasyonu için 3 yorum yapılmış


ÖMER CAN

Cumartesi günü kuyruk sokumumda ağrı hisseetim internetten araştırırken kıl dönmesi olduğunu anladım hemen salı günü doktora gittim apseyi bistürü ile açıp temizledi ve antibiyotik verdi 10 gün sonra gel dedi gittim ameliyat için tetkikler uygulandı karydakis flap ameliyatı yapacağını söyledi kesilen doku yinede büyük olurmu ilk fırsatta doktara gitmeme rağmen ve diren kaç gün kalıyor bu ameliyat sonunda ?

Doktorunuz

daha iyi araştırıp ameliyatınızı mikrosinusektomi yöntemi ile yaptırmalısınız.sosyal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez bu yöntemde
Op.Dr.ergun Aygören

Nazlı

Benim kuyruk sokumumda 3delik vardı doktorum karydakis yönütemiyle ameliyat yaptı 1yıl oldu hiç ağrım sızım yok çok korkuyordm ama doktoruma cok güveniyordm. İlk zamanlar ağrı oluyor ama zamanla geçiyor tabi oturamamak ve sürekli yüz üstü yatmak durumunda kalıyorsunız ama hiçbişey saglıgınızdan önemli değil. Olun ve kurtulun


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar