online randevu online randevu online randevu

Kan benleri

Kan beni damarın olduğu her yerde oluşabilen adından da anlaşılacağı gibi içinde yoğun damar bulunan benlerdir. Vücudun her yerinde görülebilir, bulunduğu yere göre hiçbir tehlikesi olmayacağı gibi ciddi hayati önemi de olabilir. Örneğin deride hiç sorun yaratmazken gözde yada beyinde olması çok önemlidir. Deride olanlar bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre estetik sorun oluşturur.kan beni bitkisel tedavisi
Kan Beni Nasıl Anlaşılır ?
Gözle rahatça görülebildiği için kolayca teşhis edilebilir. Ancak organlardakinin teşhisi ultrason, doppler ultrason, anjiografi, tomoğrafi veya MR gibi ileri tetkiklerle tespit edilir, düzeyi anlaşılır aynı zamanda takibi de bunlarla yapılır. Kaynağının tespiti anjiografi ile en doğru şekilde tespit edilebilir. Anjiografide damar içine röntgende görülen ilaç verilir ve anlık filmler yada video şeklinde görüntüler alınır bu şekilde damarsal yapısı net bir şekilde ortaya konmuş olur. Tedavide de ciddi yol göstericidir.
kan beni büyümesi nasıl dururKan Beni Neden Olur ;
Genellikle doğumsaldır, yani bebek doğduğu anda vardır. Bazen anne karnında büyüyebilir ama genellikle doğduktan sonra büyür. erişkin yaşlarda görülen vücutta kırmızı ben şeklinde, dha çok mercimek gibi küçük olanlar sonradan da oluşabilir. Neden oluştuğu net  bilinmemektedir. Genetik kodlarda oluşan malformasyon nedeniyle oluşur. Toplu iğne başı kadar olabileceği gibi portakal kadar hatta bir bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Kan benlerinin tamamı damarsal kaynaklıdır ve damarsal kaynaklı olduğu için damarın içindeki basıncın yüksekliğine bağlı olarak büyüme eğilimindedirler.
Kan Beni Çeşitleri;
Chery: Vücutta kırmızı benlerdir. Küçük damar yumaklarıdır, kırmızı noktacıklar şeklindedir. Ciltten hafif kabarıktır, estetik kusur dışında ağrı sızı gibi şikayete sebep olmaz.Yaş ilerledikçe vücutta sayıları artabilir.Sürtünmeyle yaralanırsa uzun süre hafif kanama yapabilir.Tedavisi lazerle ve radyo frekansla çok basit bir şekilde yapılabilir. Genellikle tek seansta düzelir.
kan beni nasıl geçerHemanjiom: Daha büyük yapılardır en sık dudaklarda görülür. Genellikle doğuştan vardır ve bebek büyüdükçe büyüyebilir. Kafanın yarısını kaplayacak büyüklüklere erişebilir. Büyüdükçe daha zor tedavi edilir.Vücudun her yerinde ve iç organlarda olabilir. Bulunduğu yere göre hayati tehlike arz ederler.
Şarap lekesi (port vien stein) ; Kırmızı leke şeklindedir. En çok yüz bölgesinde görülür. Dar bir alanda olabildiği gibi tüm yüzü dahi kaplayabilir. Ciddi estetik kusur yapar ama fiziki rahatsızlık vermez. Kol, bacak ve vücut gibi alanlardaki kıyafetle kamufle edilebilir ama yüz bölgesi sosyal sıkıntı yapar. Genellikle hayati önemi olmaz ama ciddi görsel sorun yaratır. Tedavisi lazerle yapılır ve uzun seanslar gerektirir.
Kan Beni Tedavisi;
Ameliyat ; Sorunun yerleşim yeri, yapısı ve büyüklüğüne göre yöntem kullanılır. Çok tekrarlaması, abartılı iz bırakması, deformasyona neden olması ve yüksek risk sebebiyle ameliyatla tedavi büyük oranda terk edilmiştir ve daha çok teknolojiye sahip olmayan hastanelerde yapılmaktadır.
Ameliyatsız yöntemler;
Lazer, Radyo frekans, İRC, Termokoagülasyon, Köpük tedavisi
Bu yöntemler daha risksizdir, tekrarlama ihtimali yok diyecek kadar azdır, fark edilir bir iz veya deformasyon kalmaz.
Yine yüz bölgesinde görülen kılcal varisler damar beni sınıfına sokulmaz. Yeni doğanlardaki damar benleri yakından takip edilmeli büyüme varsa erken dönemde tedavisi yapılmalıdır. Bunun dışında gül lekesi denilen hastalıkta bu guruba sokulabilir ancak gül lekesi daha çok leke gibidir yani çıkıntılı değildir.Bu şekilde yüzeysel olanları tedavisinde daha çok lazer kullanılır.
Tedavi sorunun büyüklüğüne göre 1-5 seans sürebilir.
Yöntemler ve teknoloji kadar uygulayıcının bu konudaki tecrübesi de önemlidir.
Idea Klinik kan benleri tedavisi konusunda tüm teknolojilere sahip bir kliniktir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olmak üzere 4 büyük şehirde 6 şubeyle hizmet vermektedir.

 

Kan benleri için 3 yorum yapılmış


Des

Kan benlerini sıralamışsınız fakat tedavi ücreti yazmıyor ?
Op Dr Atilla Kaya
Tedavi sayfasından bakabilirsiniz

Anonim

Oğlumun sağ gözünün altında çıktı hastahaneye götürdük cerrahi müdahale ile aldılar biray sonra 2cm yanında tekrar çıktı birkaç tane hastahaneye götürdük farklı farklı şeyler söylüyorlar yaklaşık 1cm büyüklüğünde dün gece yattığı yerde kanadı geceyarısı fark ettik çok kankaybetti yastık komple kan olmuştu telaşla hastahaneye götürdük kanı durdurdular bize dediler ki pilastikcerrahi alması gerekiyor dediler ne yapacağımı bilmiyorum

Doktorunuz

kliniğimizde damar beni tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır.gelirseniz tedavi edebiliriz
Doc.Dr.Onur Gürer


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar