online randevu online randevu online randevu

Hemoroidi olan ne yememeli

Hemoroidi olan ne yememeli dendiğinde akla ilk acı gelir sorun bir anüste yanma hissi sıkıntıyı artıracağı için acı tüketimi şikayetleri artırabilir. Hemoroidi olanın ne yemeyeceğinden çok nasıl besleneceği yani ne yiyeceği daha önemlidir. Tabi hemoroidi olanların yememesi gereken şeylerden biride kabızlık yapmayan gıdalardır.
Temel sorun yemekten çok dışkılamayı kolaylaştıracak şekilde beslenmektir, beslenmekten çok dışkılama alışkanlığı önemlidir, hastalığının en önemli sebebi tuvalette kalış süresi ve bu süre de ıkınma şiddet ve süresidir. Yani tuvalette uzun kalmak ve fazla ıkınmak basurun oluşmasında, ilerlemesinde ve tedavi sonrası tekrarında en önemli sebeptir.
Ailesel veya diğer sebepler olsa da basuru olan kişilerin neredeyse % 90 kadarında ileri düzey kabızlık sorunu veya tuvalette uzun kalma alışkanlığına rastlanır.
hemoroidi olan acı biber yiyebilirmiTuvaletteki davranışın bir sebebi kötü tuvalet alışkanlığıdır ama dışkı kıvamı daha önemli bir sebeptir.
Kabız olan kişi dışkısını çıkarmak için daha uzun süre kalmak ve daha fazla ıkınmak zorunda kalır, benzer şekilde acı yemek te ıkınmaya sebep olabilir. Bu veriler ışığında düşünüldüğünde kabız kalmayacak şekilde beslenilmeli dışkı kıvamı normalde tutulmaya çalışılmalıdır.
Acı gıda yenildiğinde fazla ıkınmamalıdır ancak acıdan dolayı şiddetli ıkınmaya engel olunamıyorsa acı tüketilmemelidir. Acı nasıl ağızda hemoroid benzeri sorun olmuyorsa makatta da basura sebep olmaz ama acı kaynaklanan makat yanması sebebiyle gereksiz yere ıkınmak basura sebep olabilir. Yani temel sorun acı tüketimi değil ıkınmaktır.
basurda neler yenmeli

Hemoroidi Olan Ne Yemeli

Tuvalette kalış süresini kısaltmak amacıyla kabızlığı engellemek için sebze, meyve alışılandan fazla tüketilmelidir, akşamları kabızlığı engelleyen kayısı, incir gibi ürünler tüketilmelidir. Mümkün olan her öğünde kepekli ekmek yenmelidir. Bunlar yeterli gelmiyorsa kepek direk tüketilmelidir. İneklere verilen kepekten akşam 1 bardak kepek çorba, süt, ayran, yoğurt gibi herhangi bir ürüne karıştırılarak yenmelidir.1 bardak yetersiz kalırsa gerektiği kadar artırılmalıdır.Bu şekilde beslenme aralıksız 2 ay sürdürülürse bağırsaklar eğitilmiş olacağından daha sonraki dönemde kabızlık olmaz. Kabızlık bilindiği gibi basur hastalığının en önemli nedenlerinden ilk sırayı almaktadır.
patlıcan sapıyla hemoroid tedavisi

Hemoroidin Olanların Tuvalette Dikkat Etmesi Gerekenler

Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde tercihen kahvaltı sonrası tuvalete gitme düzeni oluşturulmalıdır. Tuvalete daha girerken “1-2 dakikada çıkmış olacağım” diyerek kapı açılmalı ve buna uyulmalı yani 1-2 dakikada tuvaletten çıkmış olunmalıdır. Bunu rahat uygulayabilmek için dışkının ilk kısmı çıkarılmalı ve içeride daha fazla dışkı varmış gibi gelse dahi daha fazla çıkarmaya çalışmadan tuvalet terk edilmeli uzun süre beklenmemelidir.
Bağırsaklar bu şekilde eğitilebilirse basur oluşmaz var olan ilerlemez ve tedavi olunduysa tekrarlamaz. Unutmayın her tedavi yönteminde 5 10 civarı tekrarlama olur ve bu tekrarlayan vakaların neredeyse tamamı kötü tuvalet alışkanlıklarını düzeltmeyen kişilerdir. Dışkılamayı hemoroid resimleridüzenlemek hemoroidin oluşumunu, ilerlemesini ve tedavi sonrası tekrarını engellemede en önemli faktördür, yani ameliyat yada lazer gibi yöntemlerle tedavi oldunuzsa bunlara dikkat etmezseniz hastalığınız yenileyebilir.

 

Sonuç olarak
Hemoroidde ne yemekten çok dışkılamanın rahat, kolay ve kınmadan kısa sürede yapılması önemlidir. Yenilen şeyler çok önemli değildir.

 

 

 

Hemoroidi olan ne yememeli için 2 yorum yapılmış


Hatice

Bene hemoroid hastasıyım fakat yediklerime aşıri dikkat ediyorum sabah 2 dilim kepek ekmegi yiyorum akşamları çorba içiyorum aýrıca meyvede yiyorum suyu gerektigi gibi iciyorum kuru kayısı yiyorum fakat yinede gunde 1 kez dışkım geliyor onuda zorla cıkarmaya calışıyorum çıkmazsa mecbur bırakmak zorunda kalıyorum.

Doktorunuz

yeterli posa almıyorsunuz yada hareketsiz bir yaşamınız olabilir.çorba içmek bol sıvı tüketmek değildir,günlük en az 2 litre su tüketmeniz gerekir.
Op.Dr.A.Şahap Barlas


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar