online randevu online randevu online randevu

Hemoroid THD yöntemi

Anüs bölgesi hastalıkları arasında en sık görüleni hemoroid halk arasındaki adıyla basurdur. Bu hastalığın tedavisinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. En yaygın kullanılan 3 yöntem bulunmaktadır, ameliyat sonrası dönem çok ıstıraplı geçtiği için klasik basur ameliyatı giderek daha az yapılmakta ve teknoloji kullanan doktor sayısı arttıkça klasik ameliyat sayısı azalmaktadır.

Hemoroid tedavi yöntemleri

– THD yöntemi (Trans anal hemoroidal dezarterizasyon) diğer adıyla HAL (hemoroidal arter ligasyonu)
– Lazer
– Lastikle boğma yöntemi
– Klasik ameliyat
– De longohemoroid thd yöntemi ücretleri

Hemoroid THD yöntemi

Sayfanın konusu bu olduğu için diğer tedavi seçenekleri isim olarak yazılmıştır. Hemoroid THD yöntemi ayrıntılı anlatılacaktır.

Her ne kadar ameliyat sınıfına sokulsa da gerçek bir ameliyat değildir çünkü klasik ameliyatlarda olduğu gibi kesme dikme işlemleri uygulanmaz. Tedavinin adı aynı zamanda yapılan işlemin izahı gibidir.
Basur memesini besleyen atar damarlar makattan 6-8 cm yukardan yani damarın kökünden  bağlanır, atar damar bağlanınca memeye gelen kan miktarı azaldığı için meme büzüşerek kaybolur. Sorun kökünden halledildiği için tekrar ihtimali diğer yöntemlerden daha azdır.

thd yöntemi yapan hastanelerBasur memelerine 3 atardamar gelir bu sebeple basur memeleri genellikle 3 kadrandadır.
THD ameliyatında bu 3 damar bağlanır, ana damarlar bağlandığında yanlardaki daha ince damarlarla beslenme devam eder ancak gelen kan miktarı ciddi ölçüde azaltılmış olur.

Basur ameliyatları arasında ameliyat sonrası hasta rahatının en iyi olduğu ameliyat şeklidir. Çünkü hiçbir şekilde doku kesilmemektedir. Doku kesilmediği için klasik ameliyatların ağrısıyla kıyaslanamayacak kadar az ağrı olur.

Tedavi belden aşağı uyuşturma, bölgesel uyuşturma veya anestezi ile yapılır. Anüsten girilen alet yardımıyla basur memesine kan getiren atar damar cihaz yardımıyla bulunur ve 5-6 cm yukardan bağlanır, yine cihaz yardımıyla damarın bağlandığından emin olunur.
Atar damarı bağlanan iç basur memesi o andan sonra kan gelemediği için küçülerek büzüşür, dış basur memeleri de küçülür.

Hemoroid THD yöntemi üstünlükleri

 • Makat bölgesinde kesme ve dikme işlemi olmadığından ağrı azdır
 •  2 gün sonra sosyal yaşamınıza dönülür yani iş gücü kaybı kısadır
 • Kesme işlemi olmadığından enfeksiyon riski azdır
 • Yaralanma olmadığından yara bakımı pansuman gerekmez
 • Kanama çok seyrektir
 • Makat darlığı gelişmez
 •  Gaz ve dışkı kaçırma gibi sosyal yaşamı ciddi düzeyde etkilene yan etkisi yoktur.

hemoroid thd yöntemiOlumsuzlukları

 • Klasik yöntemlerden farklı ileri teknoloji cihazlara ihtiyaç vardır
 • Bu konuda eğitimli cerrah sayısı azdır
 • Yapılan hastane sayısı azdır.
 •  Cihaz ameliyat maliyetini % 20 kadar artırır.

thd hemoroidHemoroid THD yöntemi uygulanan hastaneler
Uygulanan İdea Klinik Şubeleri
İstanbul Bakırköy, Kadıköy,Nişantaşı
İzmir
Ankara
Bursa

Lazerle hemoroid tedavisi videosu

En sık görülen makat hastalarından birisi halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığıdır. Hastalığın iç ve dış olmak üzere iki tipi ve iç olanların 1.-2.-3.-4. olmak üzere 4 derecesi vardır. Utangaçlık, ihmalkarlık sonucu tedavi ertelenirse 1.derece olan hastalık zamanla ilerler ve 4.derece olur.

Lazerle Basur Tedavi Videosu;

Video 2 farklı yöntemi anlatmaktadır.
1- Lazerle basur tedavisi videosu
2- Boğma yöntemiyle hemoroid tedavisi videosu.
Bu sayfada okuyacaklarınız lazerle basur tedavisini içermektedir, diğer yöntem ayrı sayfada anlatılacaktır. Bu iki yöntem genellikle birlikte uygulanmaktadır.

Basur tedavisinde lazerle kullanımı sadece içerde olanlar için geçerlidir, dış basurda asla kullanılmaz. Anüsün iç kısmında yapılan bir işlemin video şeklinde görüntülenmesi oldukça zor olduğundan uygulamalar daha anlaşılabilir olması için hayvan sakatatları üzerinde çalışılmıştır.
Akciğer kullanılmasının sebebi yumuşaklık açısından basur memesine benzer olması, dalak kullanılmasının sebebi ise renk olarak basura benzemesidir.
Videodan da görebileceğiniz gibi yüksek ısı enerjisi taşıyan ışık memeye 2-3 saniye tutulmakta ve bırakılmaktadır. Işığın tutulduğu meme 90-120 derece arasında ısınır ve denatüre olur yani bir anlamda haşlanma şeklinde pişer.
Bu duruma termal hasar denir yani ısıyla hasarlanma olur. Hasarlanan bu basur memesi büzüşerek yerine yeni, sağlam ve sağlıklı bir dokuyla kaplanır ve iyileşme sağlanmış olur.

Lazerle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Anoskop denilen 1.5 cm çapında boru şeklinde aletle anüse girilir, bu aletle memeler görünür hale getirilir. Işık ve ısıyı taşıyan yapışmayı engelleyen teflonla kaplı cam tüp memenin en hassas olduğu noktaya bastırma şeklinde dokunulur. 1-2 saniye içerisinde 3-4 mm derinliğe kadar doku tahrip edilmiş olur.
Ağrı duyusunu almamızı sağlayan ağrı sinirlerinin azaldığı yada olmadığı alanda yapıldığı için ağrı ve yanma ya hiç olmaz yada minimal olur. Kanama varsa 1-2 saniyede durur. Kanayan basurda en pratik çözümdür.
Terchen birinci ve ikinci derecelere uygulanır. Üçüncü dereceye ancak derece geriletme amaçlı uygulanabilir ancak dördüncü dereceye asla uygulanmaz.
Kesme , dikme işlemleri ve bunlara bağlı ağrı, acı gibi şikayetler olmadığı için uygulama sonrası kişi aynı gün işinin başına yada sosyal yaşamına dönebilir.

İstirahat gerekmez ve önerilmez, alabilecek hafif ağrı için ağrı kesici verilir başka ilaç önerilmez. Lazerle tedavi edilen hastaların % 10 kadarında ikinci seans gerekebilir, Idea Kliniğin 6 şubesinde de ikinci seans gerekmesi durumunda ücret alınmaz.
İlk uygulama hangi şubede olursa olsun hasta 2.seans gerekmesi durumunda istediği şubeye gidebilir ve aynı şartlar geçerlidir yani ücret talep edilmez.

Videoda anlatılan hemoroid lastik tedavisi ayrı sayfada anlatılmıştır.

Hemoroid THD yöntemi için 5 yorum yapılmış


ikilem

hocam bu yöntemle hemoroid tedavisinden sonra kaç gün yatmak gerekir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kesin istirahat önermiyoruz, ertesi gün işinize dönmenizde sakınca yok.

ferdi

Mrb hocam diskilama esnasında hafif ıkinma sonucu makatta kırmızı renkli düzgün şekilli fasulye tanesine benzeyen bisey çıktı kanama ağrı yok acaba bu ne olabilir
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
tromboze hemoroid olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir

Salih

Hocam benim 4. Derece basur var thd ameliyatı ile geçer mi maliyeti ne kadar hangi hastanelerde var bu teknoloji
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
THD ile tedavi edilebilir.05422312823 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

Talat

Hocam 4 evre hpmorit makat sarkması veic kaslarda kalınlaşma teşhisi kondu.doktor longo önerdi bu şikayetlerin için Thd yondemi uygun olurmu.

Doktorunuz

muayene ile değerlendirmek gerekir.tek başına THD yeterli olmaz
Op.Dr.A.Şahap Barlas


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar