online randevu online randevu online randevu

Hemoroid kanser olurmu

Bazı iyi huylu hastalıklar zamanla çeşitli dış etkenlerle kanserleşebilmektedir, unu bildiği için insanlar tedirginlik yaşayabilmektedir.

Hemoroid Kanser Olur mu
basur kansere dönermiBu soru da makat hastalığı olan herkesin kafasına takılan bir sorudur ve ailesinde kanser vakası olanlar daha fazla tedirgin olmaktadır ancak hemoroid (basur) sebep ve oluşum şekli açısına bakıldığında kanserle hiçbir ilişkisi yoktur. Basur hastalığı basur olarak başlar ve devam eder,önlem alınmazsa yada tedavi edilmezse giderek ilerler. Birinci derece olarak başlar ve dördüncü dereceye kadar ilerleyebilir. Bu derecelendirme iç basurlar için geçerlidir dışarıda olanlar derecelendirilmez daha çok büyük ve küçük olarak sınıflandırılır.  Kanser hemoroid ilişkisi hem dış hem iç olanlar için aynıdır yani iç te olsa dış ta olsa hemoroidin kanserleşme riski yoktur. Anüs bölgesinde olan kanserlerinin sebepleri net aydınlatabilmiş değilse de basurun oluşumuyla aynı sebep olmadığı bilinen bir gerçektir.

hemoroid kanser olurmuSokakta sıkça duyabileceğiniz “ hemoroid tedavi edilmezse kanserleşir ” düşüncesi tamamen yanlış bir bilgidir, asla kansere dönüşmez. Her iki hastalıkta başından sonuna aynı teşhisle anılır ve tedavi edilir.

İyi de bu yanlış inanışın sebebi nedir.  Gerçek şudur; Türkiye de genel teamül kanser şüphesi olan yada kanser teşhisi konana hastalara gerçek hastalığı söylenmez iyi huylu bir başka hastalık söylenir. Hastanın kendisine kötü huylu olduğu söylenmese de yakınlarına bilgi verilir ve tedavisini yapmaları ısrarla söylenir. Tedavisi yapılırken hasta yakınları gelen konu komşuya ve akrabalara hastanın makat yada kalın bağırsak kanseri olduğunu söylemezler hemoroid ameliyatı olduğunu söylerler. Bu şekilde etraf yanlış bilgilenir, bir süre sonra hasta ölür ve yanlış bilgilenen konu komşu “basur ameliyatı oldu öldü” diye konuşur. Sonuçta bu yanlış anlaşılmalar sonunda hastanın hemoroid olduğunu ve kansere dönüştüğünü söyleyenler olur ve bu yanlış bilgi yayılır. Hastaya hastalığının kötü huylu olduğunu ve buna göre tedbir alması gerektiği konusunda bilgi verilmesi giderek daha yaygınlaşan bir anlayış haline gelmiştir.

Sonuç olarak ; ailesinde bağırsak kanseri olan Basur hiçbir zaman kanserleşmez ama yinede tedavisi yapılmalıdır. Şüphe varsa tercihen hasta aydınlatılmalıdır ama ailenin kararı söylenmemesi yönündeyse aile iyi bilgilendirilmelidir. Özellikle makattan kanama olduğunda “basur kanaması” diyerek geçiştirilmemeli ve mutlaka anoskop muayenesi yaptırılmalıdır, anoskop muayenesi taze kırmızı kanamaların olduğu bölge son 8-10 cm nin görüntülenmesini ve gerekirse biyopsi alınmasını sağlar. Vişne çürüğü gibi olan kanamalarda kolonoskop önerilir çünkü sebep 10 cm den daha yukarı kısımlarda demektir.

Makat Çatlağı Kanserleşir mi
Basur için yazılanların hepsi anal fissür için de geçerlidir. Kanserleşmez ama kanserle bulguları benzeştiği için mutlaka anoskop ile kesin teşhis konulmalı, proctoloji uzmanı tarafından kesin teşhis konuluncaya kadar tedavi başlanmamalıdır. Yoksa çok kıymetli zamnalar boşa kaybedilmiş olur ve sonuçları sizi üzebilir.

 

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar