online randevu online randevu online randevu

Hemoroid kanaması nasıl durur

Makat kanamalarının önemli bir kısmını hemoroid yani halk arasında ki ismiyle basur kanaması oluşturur ancak sebebin ne olduğundan emin oluncaya kadar tetikte olunmalı, uygun yöntemlerle teşhis edildikten sonra tedaviye başlanılmalıdır.

hemoroid-kanamasi-durur-durur

Basur kanaması nasıl durur ?

Bu durum tamamen neden olduğuna, alınacak önlemlere ve başlanacak tedavi seçeneklerine bağlı bir durumdur.

Temel sorun hemoroidse ve çok şiddetli değilse tuvalette kısa kalınmalı ve fazla ıkınmamalıdır. Bu şekilde önlenebilir, ek olarak dışkı yumuşatıcı ve hemoroid ilaçları kullanmak bu süreci daha da hızlandırmaktadır.

Kanama fark edildiğinde öncelikle anoskop muayenesi yapılmalı çıkan sonuca göre tedavi planlamalıdır. Kanser veya başka bir sebep yoksa basurla ilgilenilmelidir.

Basurun derecesine göre şu şekillerde yaklaşılabilir;

1. Derece hemoroid ;
Hastalığın en erken safhasıdır, yüzeylerinin tahriş olmasından kaynaklanır. Kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınılmazsa çok büyük ihtimalle ilaca ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden düzelir. Basur kanaması durmuyorsa o zaman 1-2 dakikada uygulanan lazer tedavisi yapılır. Lazer memeye dokundurulduğu anda sorun biter.

hemoroid kanaması nasıl durur

2. Derece hemorod ;
Burada memeler dışarı çıkacak kadar ilerlemiştir, 1.derece uygulananlar burada da uygulanır ancak ek olarak doxium tablet, kortos fitil ve proctolog krem gibi ilaçların eklenmesi başarıyı artırır. Bu uygulamalarla durabilir ama durmayabilir de . Her iki durumda da temel sorunu çözmek için daha etkin tedavi yöntemleri de uygulamak gerekir. Bunlar lazere ek olarak lastikle boğma yöntemi veya tek başına THD yöntemi olabilir. Klasik cerrahi bu düeyler için gereksiz agresif bir yöntemdir.

3. Derece iç hemoroid ;
Burada dışarı çıkan memeler içeri rahatça giremediği için kanamanın şiddeti daha abartılı düzeylerde olur ve sıklıkla hasta kansızlık bulgularıyla gelir. Korkak veya duyarsız hastalar genellikle bu düzeye kadar bekler. Hastanın anemisi varsa kalıcı tedaviler düşünülmeli öneriler veya ilaçla vakit kaybedilmemelidir. Lastikle boğma yöntemi veya THD en etkili seçeneklerdir.

hemoroid kanaması nasıl geçer

4. Derece hemoroid ;
Bu kadar ilerlemiş hemoroidlerde genellikle kanamanın artık olmadığı görülür, seyrek olarak karşımıza çıkar. Tedavide yine beslenme ve dışkılama önerileri yada çeşitli ilaçlar kullanarak vakit kaybetmek yerine direk etkin yöntemler uygulanmalıdır. 4.derecede lazer ve lastikle boğma yöntemleri tamamen etkisiz kalır bunlarda tercihen THD yöntemi veya klasik ameliyatlardan biri yapılmalıdır.

Sonuç olarak;
Hemoroid kanamasının nasıl geçeceği hastalığın derecesi,kanamanın şiddeti ve yapılacak tedaviye göre değişir.

https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur
~

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar