online randevu online randevu online randevu

Hamileyken Varis Tedavisi Yapılır mı

Hamileyken varis tedavisi yapılır mı sorusunun cevabı teorik olarak evettir ama pratikte hayır demek gerekir. Hamileyken karın içinde basınç artması sebebiyle bacak toplar damarlarından dönen kirli kanın geri dönüşü yavaşlar, damar içinde basınç artar ve buna bağlı olarak toplar damarlarda genişleme olur. Normalde genişleme şeklinde gördüğümüz bu değişim varisi olan hamilede daha ciddi sıkıntıya sebep olur ve şikayetler çok artar.
hamileklikte varis neden oluşur

Hamileyken varis tedavisi doğum sonrasına ertelenir bunun sebepleri şu şekilde sıralanabilir;
– Normalde % 3 oranında görülen sakat bebek olursa sağlık personeli haksız yere suçlanır.
– Dolaşım yavaşladığı için emboli riski az da olsa artar.
– Zaten şiş olan bacaklardaki varisler ameliyatsız da olsa tedavi edildiğinde ağrı artışı olur.
– Az da olsa hareketi kısıtlar.
– Kullanılan ilacın hamilelerde yeterli bilimsel çalışması yoktur.

Bu sorunlar sebebiyle şöyle yaklaşım daha doğru olur;

Hamile kalmadan önce mutlaka tedavi olmalısınız. Kılcal, orta yada kalın varisler derecesi önemli olmaksızın hamile kalmadan önce tedavi olmak daha akıllıca olur. Çünkü var olan bu damar genişlemesi gebelik sürecinde hızla ilerleme ve yaygınlaşma sürecine girecektir. Bu durum sizde daha fazla şikayete neden olacaktır. Özellikle bacaklarda ağrı, sızlama, kramp ve kaşıntı doğuma kadar bezdirebilir. Bir diğer nedeni ise gebelik sürecinde varisler tedavi edilmediği için hamile kalmadan önce tedavinizi yaptırmalısınız.

Hamilelikte Varisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli ?

hamilelikte varis ameliyatı

Fazla kilo almayın, günlük yürüyüş yapın Özellikle ilk çocuğuna hamile kalan anne adayları yeteri kadar tecrübesi olmadığı için biraz daha nazlı olabilmektedir. Daha çok oturarak hareketsiz bir yaşamı benimseyen anne adayı aslında hatalı bir sürece girmektedir. Bu şekilde hareketsiz bir yaşam ve fazla kilo problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun yerine günlük kısa mesafeli bile olsa yürüyüşler yapmalı, fazla kilonun riskini yaşamayın.

Ayaklarınız yukarda istirahat edin
Özellikle evde olduğunuz zamanlarda uzanıp bacaklarınızın altına yastık gibi 15-20 cm yukarıda olmasını sağlayacak bir şey koyabilirsiniz. Bu şekilde kalbe geri gitmesi gereken kirli kanın akışına yardımcı olursunuz. Bu durum sizde ortaya çıkan bacak ağrılarını ilaç kullanmadan kendi kendine geçirmektedir.
hamilelikte varisi olan varmı

Varis Çorabı Giyin
Hamile varis çorabı giyerek ilerlemesini ve şikayetlerinizi azaltın, tekrar belirtmek gerekirse siz ve bebeğin zarar görmemesi için hamile kadınlar gebelik döneminde ameliyat yada ameliyatsız tedavi edilmezler. Mutlaka doğum beklenmeli ve 2 ay sonraki süreçte geçmemesi halinde tedavi edilir. Bu süreçte hastalığın ilerleme hızını düşürmek için size özel varis çorabı kullanmalısınız. Bacak ölçülerinize uygun seçim yapmalısınız.

Doğum sonrasına erteleyin ama yaptırın çünkü tekrar hamilelikte daha ciddi sorun yaşayabilirsiniz.Normalde damar genişlemesi kendi kendine geçen bir hastalık değildir. Fakat gebe kadınlarda ortaya çıkan kılcal damar problemi doğum sonrası kendi kendine normale dönme imkanı bulunuyor. Sadece kadınların %10’unda kalıcı hale gelebilmektedir. O nedenle doğrum yaptıktan sonra 2-3 ay istirahat etmeli ve kendi kendine kaybolmaması halinde tedaviye gelmelisiniz.

Hamileyken Varis İlacı Kullanılır mı ?

Şikayetlerde artış olursa ilk 3 aydan sonra daflon veya benzeri ilaçlar kullanılarak rahatlanabilir.
~
hamilelikte varis tedavisi yapılır mı

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar