online randevu online randevu online randevu

En kolay basur tedavisi

En kolay basur tedavisi hangisi hastalığın düzeyine ve tipine göre değişir. Basur iç ve dış olarak iki tipi vardır, iç olanlar 1 den 4 kadar derecelendirilir. Derecelendirme hastanın anlattıkları ve muayene sırasında tespit edilen klinik bulgulara göre yapılır.İç basurlarda 1.derecedeki hastalığın en erken safhası 4.derecedeki en ileri safhasıdır.

Tedavi seçimi hastalığın tipi ve düzeyine göre yapılır.

İç basur

Düzeylerine göre en kolay tedavi yöntemi şunlardır

1.Derece iç hemoroid ;genellikle ciddi şikayet yapmaz,ara sıra kanama ile bulgu verir.Tedavide bitkisel yada beşeri ilaçlar yeterli olmaktadır. İlaç olarak daflon veya doxium tablet önerilir.Kortos fitil veya proctoglivenol krem eklenebilir.Kanama varsa ve bu tedavilerle düzelmiyorsa o zaman lazer tedavisi en doğru tedavisidir. Kanama yoksa birinci derece basurda ek tedavi önerilmez.

2.Derece iç basur ;Hasta tuvaletini yaparken memeler dışarı çıkar ayağa kalktığı anda memeleri geri içeri girer.Tedavisi ilaçla yapılamaz ancak var olan şikayetleri azaltmak amacıyla 1.derece önerilen ilaçlar kullanılabilir.Kalıcı tedavi seçeneklerinden en etkili ve pratik olanı lazer ve boğma yöntemlerinin birlikte uygulanması genel anlamda hasta açısından en iyi seçimdir. 2.tercih olarak THD yöntemi olmalıdır.

3.derece iç hemoroid ; Hasta dışkılarken memeler dışarı çıkar ancak kendiliğinden içeri girme ya hastanın el yardımıyla içeri itmesi gerekir yada saatlerce bekleyince girer.Tedavisinde ilk seçenek yine lazer ve boğma yöntemidir ancak ileri vakalarda THD yöntemi en iyisidir.

4.derece iç hemoroid ; Memeler her an dışarıdadır,içeri sokulamaz. Lazer ve boğma yöntemi uygulanmaz, klasik cerrahi veya THD yapılabilir, klasik ameliyatta 15 gün istirahat gerektirecek kadar ağrı olur buna karşın THD yönteminde belirgin ağrı olmaz ve hasta 2 günde sosyal yaşamına dönebilir yine burada da THD ameliyatı tercih edilebilir. Uygun hastalarda longo yönteminde de işlem sonrası hasta rahatlığı kabul edilebilir düzeylerdedir.

En kolay basur tedavisi seçiminde önemli olan

Tedavi sonrası hasta lüxü

Sosyal yaşama dönüş süresi

İşlem sonrası ağrı miktar ve süresi

Tekrarlama oranı

Gaz dışkı kaçırma risk oranıdır.

Kanama riski

İltihap riski

Makatta darlık gelişmesi ihtimali

Dış basur

İlaçlar hiç etkili olmayacağı için önerilmez. Genellikle hiçbir şikayet yapmaz daha çok estetik olarak hastayı rahatsız eder.Eğer ağrı kanama gibi bulgular da varsa bu durumda dış basurla birlikte başka bir hastalık olabileceği akla gelmelidir.Dış basurun tek tedavi şekli keserek almaktır.Bu ameliyat bölge uyuşturularak yada narkozla yapılabilir. Başarısı çok yüksektir tekrar etme ihtimali çok düşüktür. Tek yöntem ameliyattır ama ağrısı iç hemoroide kıyasla daha az olur.

Tabiki bunların tümünden daha kolayı hastalığa hiç yakalanmamaktır yani korunmaktır. Korunmak, ilerlemesini engellemek ve tekrarını önlemek için şunlara dikkat edin; kabız kalmayın, tuvalette fazla ıkınmayın ve tuvalette uzun süre kalmayın. Bunara dikkat ederseniz rahat edersiniz. Özellikle ailesinde bu hastalığın olduğu yada sık olduğu biliniyorsa bu tür önlemler daha da önem arz eder. Bu konuda yanlış bilinen bir şey de acı tüketimidir, acı yediğinizde fazla ıkınmıyorsanız acı hastalığa sebep olmaz, acı tüketiminde en önemli sorun ertesi gün şiddetli ıkınmaktır.

http://www.basurklinigi.com/basur-tedavisi/
en kolay basur ameliyatı hengisidir

en kolay basur tedavisi

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar