online randevu online randevu online randevu

Dışkılama zorluğu

Dışkılama zorluğu olarak tarif edilen sorun tuvalette uzun beklemek zorunda kalma, fazla ıkınmak ve dışkıyı yeterince boşaltamamış hissi yaşamaktır. Her tuvalette uzun kalanı dışkılama zorluğu olarak değerlendiremeyiz çünkü bazı kişiler ihtiyacı yokken gidip tuvalette bekler, bazıları sigara içince ihtiyacı geleceği için tuvalette sigara içer, bunları normale yakın kabul edebiliriz.
Dışkılama güçlüğü nedenleri ?dışkılama zorluğu nedenleri
1- Dışkısını erteleme alışkanlığı ;
Kendi evleri dışında tuvalete gitmemek
İş gereği (öğretmenin derse ara verememesi, otobüs şoförünün duramaması gibi)
Tuvaletin kokusundan rahatsız olmak
2- Makat çatlağı ; Makat çatlağına bağlı olarak gelişen acı sebebiyle hasta tuvalete gitmek istemez ve kabızlık gelişir bu defa kabızlık daha şiddetli ağrıya neden olur. Ağrı sebebiyle makat kendini gevşetemez ve hasta çok ıkınmak zorunda kalır ve tuvalette bekler.
3- Basur ; Genellikle bu tür sorunlara neden olmaz ama sıkça suçlanır, ileri düzey basurlar geçişi güçleştirebilir.
4- Kanserler; Bağırsağın son kısmına yakın kanserler geçişi güçleştireceği için kısmi tıkanma sebebiyle boşaltımı zorlaştırabilir, sıkça kanama görülür.
5- Makat siğilleri ;Tedavi edilmeyen siğiller giderek büyüyüp makatı ve hemen yukarısındaki bağırsak kısmını daraltabilir ve geçiş zorlaşabilir.
6- Makatta daralma ;Yapılan ameliyatlar veya travma sonucu makatta kalıcı darlık olabilir, öyle ki makat açıklığı bir kalem kadar incelebilir.
7- Anüs kanal basıncının yüksek olması ;Bazı kişilerde anal bölge kasları çok güçlüdür ve gevşetilmezi zor olur bu da dışkılamak için uzun süre tuvalette kalmaya sebep olabilir. Bu durum daha çok erkeklerde görülür.
dışkılama zorluğu tedavisiDışkılama zorluğu tedavisi ;
Bir çok hastalık gibi tedavi sebebe yönelik olmalıdır, kabızlık sorunu düzeltilmelidir, hatalı tuvalet alışkanlığı terkedilmelidir. Çatlak, kanser, siğil gibi hastalıkların ameliyatı yapılmalıdır. Makat bölgesi hastalıklarının en önemli sebebi tuvalette fazla kalmak ve gereğinden fazla ıkınmaktır bu sebeple alışkanlıklar normalleştirilmelidir.
Doğru yaklaşım şöyledir ; kabızlık
Dışkı yapma isteği tam geldiğinde tuvalete gidilmelidir ihtiyaç olacak diye erken gidip beklenmemelidir. Tuvalete girerken 1-2 dakikada çıkmak üzere girilmelidir, dışkının ilk kısmı çıkarıldığında tuvalet terk edilmeli daha fazla çıkarmak için çaba gösterilmemelidir, daha fazla ıkınmamalıdır. Dışkının zorlanarak yapılması tüm anüs hastalıklarının bilinen en önemli sebebidir.
Çocuklarda zor dışkılama farklı sebeplerle olabilir.

dışkılama zorluğu

Dışkılama zorluğu için 4 yorum yapılmış


kıazım

Ince ince dışkı gelmesi karın gazı ağzıma gaz gelmesi rahat tualetimi yapamama

Doktorunuz

makat darlığına,spazma neden olan durumlarda görülür.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip tedavinizi planlayabiliriz
Op.Dr.Adil Altınsoy

Zeynep

2 3 güne bir işi yorum ilk tarafı çok sert oluyor ve kan bulaşık oluyor

Doktorunuz

kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelidir
Op.Dr.Seher Şirin


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar