online randevu online randevu online randevu

damar beni nasıl geçer

Damar beni adından da anlaşılacağı gibi damardan oluşmuş benlerdir. Nasıl ve neden oluştuğu bilinmemektedir.Toplu iğne başı kadar olabileceği gibi portakal kadar hatta bir bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damar benleri büyüme eğilimindedirler. Vücudumuzda damar olan heryerde görülebilen damar benleri büyüdükçe hemanjiom yada hemangioma adını almaktadır.

Damar nasıl geçer sorusunun cevabı tabiî ki tek cümle değildir ve bir çok faktöre göre değişmektedir. Bu faktörler şöunlerdır ;

Hastanın yaşı

Hastalığın yaşı

Bulunduğu yer

Büyüme hızı

Yapısı

Damar Beni (Hemanjiom): Damar beni denince ilk akla gelen vakalardan birisi olan Hemanjiom daha büyük yapılardır. En sık dudaklarda ve dilde görülür. Genellikle doğuştan vardır ve bebek büyüdükçe büyüyebilir. Kafanın yarısını kaplayacak büyüklüklere erişebilir. Büyüdükçe daha zor tedavi edilir.Vücudun her yerinde ve iç organlarda olabilir. Bu konuda anne babaların çok hassas olması gerekir. Çünkü yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan hemanjiom hastalığı cilt üzerinden rahatça farkedilir. İyi huylu tümör olarak tabir edilen hemanjiomlar kendiliğinden kaybolabileceği gibi aksine ilerleme yani büyüme sürecine girebilmektedir. Buna karşı aileler bebeklerinin vücudunun her yerini kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Şarap lekesi (port vien stein) ;Kırmızı leke şeklindedir.En çok yüz bölgesinde görülür.Dar bir alanda olabildiği gibi tüm yüzü dahi kaplayabilir.Ciddi estetik kusur yapar ama fiziki rahatsızlık vermez.Kol, bacak ve vücut gibi alanlardaki kıyafetle kamufle edilebilir ama yüz bölgesi sosyal sıkıntı yapar.Büyük hemanjiomlar ameliyatla tedavi edilebilir ancakzor ve riskli bir ameliyattır ve tekrarı çok sıktır.Ameliyatsız yöntemler (lazer, radyo frekans, İRC, termokoagülasyon, köpük tedavisi) daha risksizdir ve tedavi başarısı daha yüksektir.

damar beni tedavi görselleri  damar beni tedavisi sonrası

Damar beninin nasıl geçeceği bulunduğu Chery Damar BeniChery: Küçük damar benleridir, kırmızı noktacıklar şeklindedir. Ciltten hafif kabarıktır, estetik kusur dışında ağrı sızı gibi şikayete sebep olmaz. Yaş ilerledikçe vücutta sayıları artabilir. Sürtünmeyle yaralanırsa uzun süre hafif kanama yapabilir. Tedavisi lazerle oldukça basit olan bu vakalar mutlaka bir ben tedavi merkezinde sadece 10 dakikada aldırılabilir.

Yeni doğanlardaki damar benleri yakından takip edilmeli büyüme varsa erken dönemde tedavisi yapılmalıdır.

Tedavide öncelik yakın takip gerektirir

Öncelikle büyüyüp büyümediği kontrol edilir büyüme varsa hemen tedavi başlanır, büyümek yoksa tedavi başlanabilir yada takip sürdürülebilir.

Tedavide dideral adlı ilaç başlanır ve gerileme varsa devam edilir 1 aylık kullanımda değişim yoksa yada büyüyorsa diğer tedavi yöntemlerine geçilir

Damar beni tedavisinde mutlak sonuç almayı sağlayan yöntemler şunlerdır ve ayrıntıları ilgili sayfalarda yazılmıştır

Lazerle damar beni tedavisi

Radyo frekans

İRC

Termokoagülasyon

Köpük

Ve

Skleroterapi

Sonuç olarak ;

Damar beninin nasıl geçeceği hastalığın durumuna bağlıdır ancak bu konuda yetkin doktor ve teknolojilerin olduğu kliniklerden hizmet alınmalıdır yoksa boş yere yıllarca zaman kaybedilir.

damar beni nasıl geçer

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar