online randevu online randevu online randevu

Ben haritası ile benlerin takibi

Ben haritasıyla ben takibi yapanların uyguladığı şeyin aslında bir tek anlamı vardır o da hastanın gözünü boyama etkisidir bunun dışında hiçbir anlam ve önemi yoktur. Ben takibi adıyla da anılan ben haritası çıkarmak yıllarca hastayı oyalamak, boşa zaman ve ekonomik kayba sebep olmak yerine tedavi yaparak beni ve risklerini ortadan kaldırmak en doğru yaklaşımdır.
Ancak yıllarca süren ve belirli aralıklarla hastadan ücret alınan bir uygulama olduğu için kuruma sağlayacağı gelir önemli düzeylerde olabilmektedir. Şöyle ki 200 hasta harita adı altında takibe alınsa ve bu hastalara 6 ayda bir kontrol yapılsa her gün 3 hasta garantilenmiş olur ve eklenen her hasta yıllarca bağlı kalır.

Ben Haritası Nedir

Görüntülediği alanı 2-100 kat kadar büyüten mercek yada kameralarla görüntü alınır ve bir hard diske kaydedilir. Kullanılan cihaz trikoskop veya dermatoskop adlarıyla anılır. Piyasada var olan fotoğraf makinesiyle fotoğrafını çekip büyütmekten daha etkili bir cihaz değildir yani iyi huylumu kötü huylumu olduğu yönünde bilgi vermez. Bu tür bilgiler ancak biopsiyle elde edilebilir.

Ben haritası nasıl çıkarılır ben haritası kaç lira

Dermatoskop veya kaliteli bir fotoğraf makinesiyle görüntü alınıp bu görüntü hangi bölgede kaç ben var, renkleri nasıl, büyüklükleri ne kadar gibi bilgiler tek fotoğrafla kayıt altına alınır tüm bunları kişi kendisi de yapabilir.

Hangi benlerin takip edilir

Doğrusu hiçbir benin haritasıyla uğraşmak gerekmez. Son derece gereksiz bir takip yöntemidir şöyle ki;

Hastanın tedirginliğinin devam etmesine

Gereksiz yere zaman kaybetmesine

Ekonomik yük oluşturmasına

Rahatsız olduğu çirkin görüntünün olduğu gibi kalmasına

Ben kötü huyluysa sorunun büyümesine sebep olur.

1-2 dakikada hiçbir sorun yaşamadan tedavi edebilecekken “ ben haritası taktiği “ uygulamak son derece gereksizdir.

Ben takibini hangi doktor yapar

Genel ben takibi daha çok dermatologların uyguladığı bir yöntemdir.2-100 kat büyüten mercek yada kameralarla hasta 6 ayda bir kontrol edilir. Hastayı ikna etmek ve yılda 2 defa muayene ücreti almak dışında hiçbir anlamı yoktur.
Çünkü bu şekilde bakarak benin genel karakteri veya karakterinde değişim hakkında % 100 emin olunacak fikir edinilemez bu emin olamayış hastayı hiç takip etmemekten farksız bir durum ortaya çıkarır.

ben takibi yapan kliniklerTedavilerde daha radikal düşünen ve böyle yaklaşan cerrahlar bu şekilde ben takibi yapmak yerine sorunun tümüyle çözülmesi yolunu tercih etmekte ve elindeki teknoloji veya yöntemlerden en uygun olanla beni yok etmektedir.
Bu yaklaşım hastayı yıllarca tedirgin bir şekilde yaşamaktan korur.

Benleri takip etmek gerekir mi

Ben konusunda halk arasında konuşulan ve hiçbir bilimsel değeri olmayan hatta bilime aykırı bir görüş olan “bene dokunmayın” veya “bene dokunursanız kanserleşir” mantığı tamamen akıl dışıdır çünkü olmayan ben asla sorun çıkaramaz.
Ben tedavi edildiğinde kişide artık o ben olmayacağı için sorun çıkarma ihtimali ortadan kaldırılmış olur. Benin kanserleşmesi veya bene benzer şekilde cildin kanserleşmesi güneşin zararlı UV ışığına uzun süre maruz kalma sonucu ortaya çıkan bir durumdur bu sebeple benin tedavi edilmesi daha fazla zararlı ışın almasına engel olur ve bir anlamda kanserleşme ihtimalide engellenmiş olur.

ben takibi yapan hastanelerÖzetle
Ben varsa tedavi edilmelidir takip ediyorum adı altında hastayı oyalayıp zaman kaybettirmek doğru bir yaklaşım değildir.
Nerdeyse bütün benler muayene edecek kadar sürede yani 2-3 dakika içinde tedavi edilebilmektedir.Ben tedavisiyle sadece ben yok edilmez benden dolayı hastanın “acaba kanserleşir mi,güneşlenirsem kanser olabilir” gibi tereddütleri de yok edilmiş olur.
Diğer taraftan ben kanserinin çoğu en tehlikesiz kanser gurubudur,bilinenin aksine yine ben gibi basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir.ben hatitası çıkaran yerlerBen haritası çıkarma bu harita üzerinden yorumlar yapma sizi oyalamaktan başka işe yaramayacaktır tedavi olun benlerinizi bununla birlikte, risklerini ve tedirginliklerinizi kalıcı olarak yok edin ve rahat edin.

Tehlikeli benler

Toplumda oluşmuş algının aksine tehlikeli benler düşünülenden çok daha azdır. Öyle ki beni olan çoğu kişi benlerinin kanserleşeceğini düşünür, halbuki akciğer kanserinden ölen insanların sayısı ben kanserinden ölenlerin 10 000 katından fazladır. Çok seyrek görülen malign melanomları ayrı tutarsak bir insanın ben kanserinden ölme ihtimali yıldırım düşmesi sonucu ölme ihtimalinden daha düşüktür.

Tehlikeli Benler Hangileridir ?

Melanom
En tehlikelisi ve öldürücü olanlar malign melanomdur ve tedavi gecikirse öldürücü olabilir. Malign melanom tedavisinde cerrahi, radyoterapi uygulanır, erken teşhisin melanomen önemli olduğu kanser türlerindendir çünkü kısa sürede vücuda yayılma eğilimi vardır. Vücuda yayılmasının hızlı olması sebebiyle öldürücü kanser sınıfına girer. Yine bütün kötü huylu tümörler gibi erken teşhis çok önemlidir.
Malign melanomda insanlığın en önemli avantajı çok seyrek görülmesidir. Çok seyrek görülmesi sebebiyle malign melanomdan ölen insen sayısı azdır. Yine de her halükarda malign melanom konusunda tetikte olunmalı şüpheli bir durum varsa biopsi alınmalıdır.
Biopsi sonucu kötü çıkarsa geniş doku keserek çıkarılması gerekmektedir, hatta bazı vakalarda kol veya bacak kesilmesi de gerekebilmektedir.

Bazal hücreli karsinom
deri kanseriBazal cell ca (BCC) Tedavisi en kolay ben kanseridir ; Tedavi başarı yüzdesi tamdır yani yüzde yüze yakındır. Ben gibi tedavi edilmesi genellikle yeterlidir ancak cerrahi olarak ta çıkarılabilir.
Estetik kaygıların azaldığı ileri yaşlarda görüldüğü için cerrahinin izi önemsenmeyebilir. Cerrahi olarak ya da ameliyatsız alındıktan sonra radyoterapi, kemoterapi gibi ek uygulamalara gerek olmaz. Yüzeyel vakalarda merhem bile yeterli olabilmektedir.
Hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin başarısı % 100 dür. Bu kötü huylu bene hiç dokunulmasa bile öldürücü olmaz ama giderek genişler ve derinleşir. Derinleşirken burun kulak gibi organlarda kayba neden olur. Bir tür kemirici etki yapar.

Diğer Tehlikeli Ben
Bunun kanserleşme riski düşüktür ve tedavisi kolaydır.

Aktinik keratoz
aktinik keratozSolar lentigo ve solar keratozda denilir hepsi aynı hastalığı tanımlar. Güneş gören teraslarda (alın, burun üstü, elmacık kemiklerinin üstü) daha sık görülür yıllar i, çerisinde güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu bir hastalıktır.
Tedavisi yapılmazsa 1/5 oranında kanserleşme görülür, Kanserleştikten sonrada tedavisi % 100 e yakın ihtimalle yapılabilir. Bazal hücreli tümör gibi daha çok ileri yaş kişilerde görülür.
Tedavisinde; radyo frekans, elktrokoter, ameliyatla alma ve dondurarak tedavi (krio) kullanılır. Tedavisi basittir ancak farklı yerlerden sürekli yenileri çıkmaya devam edebilir. Bunu tekrarlıyor gibi değerlendirmemek gerekir. Çevre deri de aynı etkiye maruz kaldığı için oralardan da yenileri olabilir.

tehlikeli benŞüpheli Benler
Hangi benlerin tehlikeli olduğunu hastanın kendisinin anlaması zordur ama bu konuda tecrübeli bir doktor ilk bakışta şüpheli olanları tespit edebilir ve gerektiğinde biopsi alarak kesin sonuca gider.
Bazı kliniklerin internet sitelerinde “bu ben tehlikeli olabilir ameliyatla almak gerekir” denebilir bu bilimsellikten uzak bir yaklaşımdır.
Benlerden biopsi yani parça almak için üretilen punch denilen aletlerle parça alınıp incelemesi yapılabilir.
Kanser riski taşıdığını düşündüğünüz beniniz varsa uzman görüşü almanız doğru olur.

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar