online randevu online randevu online randevu

Bebek hemanjiomu

Damar beni doğuştan olan bir yapıdır ve doğumdan hemen sonra bebekte fark edilir. İleri yaşlarda gördüğümüz küçük damar benleri benzer şekilde damardan kaynaklanır ama bunlar daha çok chery, spider anjioma gibi isimlerle anılır bunların seyri ve tedavisi de farklıdır

bebek-hemanjiomu

Bebek hemanjiomu büyüme gösterebilir
Bebeklerde görülenler genellikle büyüme eğilimindedirler hatta bazen yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyük olabilir bu şekilde büyük olanlar ailede ciddi sıkıntıya sebep olabilmektedir ama unutulmamalıdır ki bunların çoğu teknolojiler sayesinde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.

hemanjiom dideral

Hemanjiom boyutu sürekli takip edilmelidir
Bebekte hemanjiom seyri çok farklı olabilmektedir, kendi haline giderek küçülüp 7-10 yaşlarında kaybolabilir veya tam tersi giderek büyüyebilir. Hangi damar benin büyüyüp hangisinin küçüleceğini tahmin etmek veya bir cihaz yardımıyla tespit etmek mümkün değildir. Yapılacak en doğru davranış ailenin yakından takip etmesi ve mümkünse kaliteli fotoğraflar alıp seyrini gözlemesidir. Büyümenin net algılanabilmesi ve bu konuda uzman doktorun değerlendirebilmesi için haftalık yada 2 haftalık aralarla fotoğraflar çekilmelidir. Fotoğraf çekerken sorunun olduğu bölgenin hemen yanına bir cetvel konmalıdır bu sayede hemanjiomun büyümesi sayısal olarak takip edilebilir.

Büyüme eğilimi olanlar tedavi edilmelidir
Büyüme eğilimi olanların daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir, sabit kalanlar yada az da olsa küçülenler için tedaviyi erteleyip gözleme devam edilmesi doğru olur.

hemanjiom büyürmü

Ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir
Uygulanacak tedavi bir çok faktöre bağlı olarak lazer, skleroterapi, köpükle tedavi seçeneklerinin birine karar verilir. Ameliyatla hemanjiom tedavisi yüksek risk faktörleri ve çok sık tekrar görülmesi sebebiyle artık tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Özellikle hayati organların olduğu bölgelerdeki yada gözle net değerlendirilemeyen hemanjiomların takibi uzman desteği ve MR, doppler ultrasonografi, anjiografi gibi teknolojilerle yapılmalıdır yoksa derin planda hastalığın ilerlediği görülemez.
~

Hemanjiom tedavi ücretleri

 

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar