online randevu online randevu online randevu

Basur

Bu sayfada basur hastalığıyla ilgili her tür bilgiyi bulabileceksiniz ve kafanızdaki bir çok bilginin ne kadar yanlış olduğunu göreceksiniz. Anüs bölgesinin en sık rastlanan hastalığıdır, erişkin nüfusun yarısına yakınında vardır.
Basur Nedir ?
Diğer adıyla hemoroid anüsün 2-3.5 cm iç kısmındaki toplar damarların genişlemesidir. Ancak temel sorun damarların genişlemesi değil damarların etrafını saran sağlam bağ dokularının gevşemesidir.

hemoroid ağrısı nasıl geçerBasur Nedenleri Nelerdir ?

Sık kabız kalma, tuvalette uzun ve fazla ıkınmak, genetik yatkınlık, meslek, doğum esnasında çok fazla ıkındırtmak, beslenme alışkanlığı.

Belirtiler

Anüste ele meme gelmesi, kanama, ağrı, kaşıntı.

1.derece basur

Kaç Çeşit Basur Vardır ?

Üç eşittir.

-İç hemoroid ; sorun sadece içerdedir, dışarıdan bakıldığında bir şey fark edilmez ancak kişi ıkındığında memeler dışarı çıkar.

-Dış hemoroid; Sorun gözle görülecek alandadır yani kişi kendi eliyle dokunabilir, gözle görülebilir durumdadır.

-Boğulmuş hemoroid ; Şiddetli ıkınma sonucu memeler anüs dışına çıkar ve anüs kaslarıyla sıkıştırılır. Boğulma durumunda dayanılmaz düzeyde ağrı yapabilir.

4.derece basurDereceleri ;

Dışarıda olanlar için derecelendirme yapılmamaktadır daha çok büyük, orta veya küçük olarak sınıflandırılır. Hasta kendisi rahatlıkla tanımlayabilir veya fotoğraf gönderilerek teşhis ve derecelendirme yaptırılabilir.

İç basur (hemoroid) dereceleri;

Birinci derece iç hemoroid; Genellikle fark edilmez, seyrek olarak kanama yapabilir. İlaçlarla kanama durmazsa lazerle 1-2 dakikada durdurulur ve ek tedavi uygulanmaz.

İkinci derece iç hemoroid; Dışkılarken meme dışarı çıkar ayağa kalkınca memeler kendiliğinden içeri kaçar. İlaçla kısmi rahatlama olabilir ama tam düzelmez ve ek müdahale önerilir.

Üçüncü derece iç hemoroid; Tuvalette memeler çıkar ancak kendiliğinde geri giremez ya elle içeri itilmesi gerekir yada saatlerce yüzüstü beklemek gerekebilir.

Dördüncü derece iç hemoroid; İç dış birbirine girmiştir, dışarıdakiler içeri girmez. Uzun zamanda dışarı yerleştiği için ağrı azdır daha çok otururken ezilmeye bağlıdır.

Basurdan Korunma Yolları

Korunarak; oluşumu, var olanların ilerlemesi ve tedavi sonrası tekrarı engellenebilir. Ailesel yatkınlık varsa korunma önlemleri daha önemli hale gelir.

-Tuvalet alışkanlığı düzenlenmeli; Tuvalette uzun kalınmamalıdır ve fazla ıkınılmamalıdır.

-Beslenme; Kabız olmayacak şekilde beslenilmelidir.

-Acı tüketimi ; Acının verdiği yanma hissi sebebiyle çok ıkınmak hastalığın sebebidir.

Basur Tedavileri

Bitkisel Basur Tedavisi

Gerek bitkisel gerekse beşeri ilaçlar sorunu temelden çözemez daha çok o dönemde olan şikayetleri azaltır.

İlaçla basur tedavisi

Bitkisel ilaçlardan farkı üzerlerine bilimsel çalışmalar yapılmıştır ve rahatlatıcı etkileri net bir şekilde ortaya konmuştur. Hastalığı iyileştirme açısından fark yoktur yani şikayetlerde azalma sağlasa da temelde sorunu çözemez.

Basur ameliyatları

Zaman içinde tanımlanmış birçok ameliyat vardır, klasik ameliyatta memeler kesilerek alınır 1-2 hafta ciddi ağrılı bir süreç vardır yaralar açık bırakıldığı için kapanması büyüklüğe göre 1-3 ay sürebilir. De Longo sadece iç basurlara uygulanır ama ameliyat sonrası hasta rahattır. Ancak tek kullanımlık alet sebebiyle en pahalı yöntemdir. THD yönteminde ise kesme yoktur sadece basur memesine gelen atar damar bağlanır ve memeler kaybolur.

Ameliyatsız Basur Tedavileri;

Lazerle Tedavi

Isı taşıyan ışık hemoroid memesine dokundurulur. Işıkla ısınan meme haşlanır ve yok olur. 4.derece haricindekilere kullanılır. Genellikle lastikla boğma yöntemiyle birlikte kullanılır. Ayaktan uygulanır birkaç gün hafif ağrı olur. Hemoroit tedavileri arasında en pratik ve kolay uygulanan iki yöntemden biridir.

Lastikle Boğma Yöntemi;

Cihaz memeyi içine çeker ve dibine lastik bir halka atar. Lastik memeyi dibinden boğar, kan gidemediği için çürür ve düşer. 1.-2. ve  3. derece iç basurların tedavisinde uygulanır. Birkaç gün biraz ağrı olabilir ancak hasta işine devam edebilir. Narkoz yada uyuşturma gerekmez.Genellikle boğma ve lazer tedavisi birlikte uygulanır. SGK ve diğer resmi kurumlar ücretini karşılar. En iyi iki seçenekten biridir.

Basuru İğne ile Kurutma;

Eskiden yapılan tedavidir çok kanama ve ağır iltihaplar olabildiği için kullanımı azalmıştır. SGK ve diğer resmi kurumlar iğne ile basuru kurutma tedavisini tedavi olarak değerlendirmediği için ödeme yapmaz.

Basur Kanaması;

Anal bölge kanamalarının en sık sebeplerinden biridir ama kanamaların tamamı gibi öncelikle kanamanın nereden ve hangi hastalık sebebiyle olduğundan emin olmak için anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Çünkü makattan olan kanamaların bir çok sebebi vardır ve bunlar arasında geciktirilmesinin çok önem arz ettiği kanser olabilir.

Basur Kanaması Nasıl Durur;

İlaç denenebilir ama çok etkili değildir. Çeşitli hap, krem ve fitiller kullanılabilir tabiî ki önce teşhis konmalıdır.Kanama süresince ıkınmaya sebep olabilecek acı tüketimi azaltılmalıdır. Tüm bu önlemlere rağmen kanama devam ediyorsa daha fazla kan kaybetmeden uygun yöntemlerle uzmanına tedavisi yaptırılmalıdır.Kanamanın sebebinden emin olmak için bu konuda birikimli genel cerrahi uzmanınca anoskopi muayenesi yapılmalı ve en doğru yöntem seçilmelidir.

Basur Şişmesi;

Makat bölgesinde ağrı olduğunda akla ilk hemoroid gelir ama anüs bölgesi hastalıkları arasında pek ağrı yapmayan bir hastalıktır. Ağrı olduğunda durumun değiştiği düşünülür. Normal hemoroidden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp 3-5 haftada kendiliğinden düzelen boğulma durumunda şiddetli ağrı olur. Boğulmuş memelerin anüsten dışarı çıkıp makat kasları tarafından sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan farklı bir olgudur. Önceden var olan memeler şişer, sertleşir ve dayanılmaz bir acı başlar. Bu duruma tromboze hemoroid denir.

Basur Kremleri ; Uygulama kolaylığı sebebiyle daha çok krem formu ilaçlar kullanılmaktadır, daha seyrek olarak fitil ondan da seyrek olarak tabletler kullanılmaktadır. Krem olarak en yaygın bilinenler, proktolog krem, prokto-glivenol krem, hedensa, hemoraljindir.
Karıştığı hastalıklar;Bu konuda birikimli bir cerrah herhangi bir hastalıkla karıştırmaz ancak gerek hastanın kendisi gerekse konuşarak tahminde bulunan eczacılar diğer tüm bölge hastalıklarıyla karıştırılabilir. Bunlar; anal fissür, kondilom, anal hematom,makat apsesi, makat kanseri ve diğer kanama sebepleri. Tüm bu hastalıklarla karışsa da basit bir şekilde uygulanan anoskop muayenesiyle teşhis kesinleştirilir.

Hemoroid Kanserleşirmi ;

Kesinlikle hayır, var olan hemoroid kanserleşmez.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer ?

Ağrı varsa sorun değişik şekle bürünmüştür yada başka bir hastalıktır ama genel olarak makat ağrısı için sıcak su oturma banyosu iyi gelir, ek olarak ağrı kesiciler almak anestol merhem sürmek ağrıyı azaltır.

https://www.basurklinigi.com

Basur için 1 yorum yapılmış


DOKTOR ÖNERİLERİ :: Genel :: Basur ilaçları nelerdir

[…] hastalığı hakkında detaylı bilgiye aşağıda yer alan linklerden de ulaşabilirsiniz. http://www.medipratik.com/basur http://www.basurklinigi.com/ilacla-basur-tedavisi-olur-mu/ […]


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar