online randevu online randevu online randevu

Basur Memesi

Basur çoğunlukla kabızlık ve ıkınmak ile meydana gelen bir rahatsızlık olup, meme şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Basur, iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Dış hemoroid çok seyrek olarak görülen bir vakadır ve meydana getirdiği memenin boyutu nohut büyüklüğündedir. Bir adet meme olabileceği gibi bir kaç tane de olabilmektedir.

Şikayetlere maruz bırakan ve çok sık görülen iç basurun derecelerini öğrenelim.

basur-memesi

1. Derece; İç basurun başlangıç aşamasında bulunduğu evredir. Çok aşırı ve belirgin şikayetleri söz konusu değildir. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında dışkı çevresinde kan görülebilir. Birinci derece basur rahatsızlıklarında meme hasta tarafından görülemez ve hissedilemez. Proktoloji konusunda tecrübeli, bir genel cerrahi uzmanına muayene olunduğunda teşhisi konulabilir.

2. Derece; Birinci derece memenin hasta tarafından görülemeyip, hissedilemediğinden bahsettik. Önemsenmeyen ve ciddiye alınmayan birinci derece hemoroid ilerleme gösterdiği taktirde ikinci dereceye ulaşmaktadır. Bu tipte ki meme belirgindir ve hasta tarafından kolayca hissedilir. Bu derecede ki meme dışkılama esnasında anüsten dışarı çıkış yapar ve bitiminde kendiliğinden içeri girer.

3. Derece; Bu türde de dışkılama esnasında meme anüsten dışarı çıkış yapar fakat bitiminde kendiliğinden girmez. Kişinin eliyle içeri sokması gerekmektedir. İçeri sokulmadığı taktirde makat kasları arasında sıkışan meme tromboze hemoroid yani basur boğulması olarak adlandırılır. Tromboze hemoroid şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir.

4. Derece; İç basurun en yüksek derecesidir. Dışkılama sırasında dışarı çıkan meme hiç bir şekilde içeri girmemektedir. 3. derecede anlattığımız gibi makat kasları arasında sıkıştığında tromboze hemoroid oluşmasına neden olmaktadır.

Basur memesi nasıl geçer ?

Aslında basur normal şartlarda ağrı yapmayan bir rahatsızlıktır. Ağrıya sebep olan 3. ve 4. derede bahsettiğimiz basur boğulması problemidir. Bu meydana gelen ağrılar bir kaç gün sürebildiği gibi uygulanabilecek bir kaç faktörle bir süre sonra azalma göstermektedir.

Sıcak su oturma banyosu yapın

Ev ortamında kolayca uygulanabilecek olan yöntemlerden birisi de sıcak su oturma banyosudur. Hastanın içine rahatlıkla oturabileceği şekilde bir lehen içerisine ılıktan bir nebze daha sıcak olan su ile doldurularak içine oturulabilir. Çok kaynak olmasından kaçınılmalı yakıcı derecede olmamalıdır. Gün içerisinde istenildiği kadar yapılabilir. Ayrıca 4-5 litre suyun içerisine konacak olan bir bardak kaynamış papatya çayı veya karanfil de çok iyi rahatlama sağlamaktadır.

Anestol krem
Eczanelerde bulunan ve bilimsel bir ilaçtır. Uyuşturucu özelliği sayesinde, uygulanan bölgede hiç bir ağrının hissedilmemesine olanak tanır.

Asıl çözüm, tedavi olmaktır
Ne sıcak su ne de kullanılacak olan krem her ne kadar rahatlık verici faktörler olsa da, tedavi edici değillerdir. Her ne kadar bir kaç gün rahatlık hissedilse de herhangi bir tedbirsizlik sonucunda meme tekrar şikayetlerin meydana gelmesine yol açacaktır. Dolayısıyla yapılması gereken en önemli işlem tıbbi tedavidir. Günümüzde uygulanmakta olan ameliyatsız yöntemlerle yapılan tedavi sadece 5-10 dakika içerisinde bitmekte ve kişiyi oldukça avantajlı bir yönde etkilemektedir.

Bu rahatsızlıkla karşılaşmamak ya da tedavi sonrasında nüksetmemesi için kabızlığa dikkat edilmeli ve dışkılama esnasında ıkınılmamalıdır.

Ameliyatsız Basur Tedavisinin Avantajları
– Ameliyatta kullanılan narkoza veya herhangi bir uyuşturucuya ihtiyaç duyulmaz.
– Ağrı minimizedir. (çok azdır)
– Tedavi sonrasında yatak istirahatine ihtiyaç duyulmaz.
– Tedavi biter bitmez günlük hayata devam edilir.
– Gaz ve dışkı kaçırma sorunları görülmez.

Basur şişmesi neden olurBasur Memesi Neden Şişer?

Dışkılarken makat bölgesne uygulanan basıncın şiddeti ve süresi en öenmli sebeptir. Yani en sık neden şiddetli ıkınmaktır, tabi tuvalette kalış süresi de etkilidir. hastaların önemli bir kısmı sert kabızlık sebebiyle dışkısını çıkartmakta zorlanır ve aşırı ıkınır, yada ishaldir rahatlamak için fazla ıkındığı için olabilir. fazla ıkınınca memeler derinin altından dışarı doğru sarkar ve içi pıhtıyla dolar. Oluşan pıhtının büyüklüğüne göre büyük şişlik ve büyüklüğüne paralel düzeyde ağrı olur.

Basur memesi nasıl patlatılır ?

Çok sık karşılaşılan sorulardan biridir. Fakat böyle birşeyin hasta tarafından yapılması kesinlikle doğru ve tavsiye edilen birşey değildir. Meme toplardamarın meydana getirdiği gevşeklikten dolayı oluşmaktadır dolayısıyla patlatmaya yönelik yapılacak herhangi bir harekette kanama meydana gelebileceği gibi daha ciddi sorunlara kapı açılması da mümkün olabilmektedir.
https://www.basurklinigi.com/basur-memesi/
~

Basur Memesi için 42 yorum yapılmış


Anonim

Merhaba size nasıl ulaşabilirim

Doktorunuz

05426210888 nolu telefondan ulaşabilirsiniz
Op.Dr.Seher Şirin

Anonim

Seher hocam çok agrı yapıyor bumeme dışarı çıkmış durumdaneyapmam lazım

Doktorunuz

ılık oturma banyosu yapabilirsin.en kıa süredede tedavi olmalısın
Op.Dr.Seher Şirin

Emine

Ben tedavı oldum memeler alındı ameliyat günü eve geldıgımde tekrar oku meme oluştu tromprxe olmuş sekılde kanama oluyor ne yapmalıyım

Doktorunuz

kontrole gitmelisin
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Hocam 16 yaşındayım tuvalet esnasında makatta meme hissediyorum elle de hissedilebilir bir şekilde hemoroid olduğunu düşünmüyorum ama bu meme oluşumunun başka bir nedeni olabilir mi?

Doktorunuz

16 yaş hemoroid için erken,bu nedenle muayene ile değerlendirilmelidir.

Dİyarbakırlı

Hocam Siz Hangi hastanede Kalıyorsunuz ve hangi şehirde kalıyorsunuz

Doktorunuz

size en yakın kliniğimize bu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
Op.Dr.Atilla Kaya

aysegüldemir

bu çıkıntıyı 3-4 sene önce hissetmiş vefarketmiştim ama önemsiz doğal bi şeydir diye önemsememiştim. şuan 20 yaşımdayım ve bu günlerde çıkıntı üç katı daha şiş kızarık ve hafif ağrı yapıyo kendi kendine geçmez mi tıbbi olarak mı görünmem lazım..

Doktorunuz

muayene ile değerlendirip ona göre karar vermek gerekir
Op.dr.seher Şirin

Erkan

Hoçam bendede aynısounvar hafif şişlik oluyor tuvalelte çıkmasambile aynısorun var bundaniki ayönce isal oldum ondan sonra böyle oldum ne yapmalıyım

Doktorunuz

tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.ergun Aygören

Ada

Merhaba 23 yasindayim. Sindirim yolu hastasiyim hashamato reflu ve colyak suphesi icin endoskopi olmustum temz sonuc ciktigi soylenmisti cok inandirici olmasada 45 kg yum. Bi kac gundr buyuk abdestimi zor yapiyordum ve hafif gaz sıkışması ve kabizliga yakindim ama cokta zorlanmiyordum bugun pecetemde kipkirimizi kan gordum ve kanama devam etmedi ama ben cok korkuyorum. Cok korktugum bi bolgeden darbe geldi ilk etapta hangi bolumun doktoruna gitmem gerekir

Doktorunuz

genel cerrahiye görünüp en azından anoskopi muayenesi yaptırmalısnız
Op.dr.Seher Şiirn

Anonim

Hocam benimde meme gibi küçük et beni var makatta kaşıntı oluyor bazen yanma oluyor sizce ne olabilir

Doktorunuz

o bölgede benden çok kondilom görülür.muayene ile değerlendirmek gerekir.ertelemeyin
Op.Dr.Atilla Kaya

Arzu

19 yaşındayım ve tuvaletimi yaptıktan sonra bir ağrı hissediyorum doktora çıktığımda çatlak oluşmuş olabilir dedi krem verdi bir ay kullandım beslenme düzenimi değiştirdim bir ay hiç bir sorun oluşmadı gayet iyiydim ancak kabız oldum ve bu durum tekrarladı nette araştırma yaptım sıcak su banyosu yapın ve ardından basur memesini içeri doğru itin diyor kesin sonuç olur mu bilmiyorum ne yapmalıyım

Doktorunuz

hastalığınız kronikleştiği için cevap alamayabilirsiniz.gelirseniz durumunuzu değerlendrip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Demet Ağras

Ada

Hocam birgun oldu makkatta meme oluştu kanama yok agrı var ustune oturamiyorum neyapmamlazım

Doktorunuz

anal hematom olabilir.açtırırsanız hemen iyileşme sürecine girer,kendi halinede iyileşir ama uzun sürer
Op.Dr.Demet Ağras

ender

Hocam ultraproct aldım eczaneden bunu kullanarak tedqvi görüyorum 3veya4. Evredeyim sizce iyi gelir mi ?

Doktorunuz

hemoroidde ilaçlar sadece şikayetleri azaltır,tedavi etmez.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatsız tedaviye yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Atilla Kaya

anonim1

hocam merhaba 2 gün içerisinde makatta meme oluştu içeri girmiyor çok ağrı yapıyor neredeyse hiç kabız olmuyorum çok abur cubur yiyorum düzensiz besleniyorum 1 gündede 1 litre su içiyorum napmam lazım?

Doktorunuz

muayene olup tedavi olman gerekir.
Op.DrNizam Kurtdere

Eren

Mrhb hocam bende dış makatta meme oluştu ve kendiliğinden patladı napmam gerekir

Doktorunuz

hemoroid genellikle kendiliğinden patlamaz,anal apse olabilir,muayene olmalısınız
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Meyra

Merhaba hocam ben 17 yasindayim makatimda meme olustu ama ne zaman oldu anlamadim çunku beni hic rahatsiz etmiyor ne agri var ne sizi dokaninca fark ettim ama iki ay oncesine gore buyumus geldi. 2. Seviye oldugunu dusunuyorum aldirmaktan baska yontemi yok mu?

Doktorunuz

bu kadar erken yaşta hemoroid pek görülmez,muayene olmalısın
Op.Dr.Seher Şirin

Aleyna Arslan

Merhaba hocam ben 17 yaşındayım daha önceden geçen yıl çok kanamalar oluyodu ve dıştan memede çıkmıştı dün akşam çok şiddetli agrıdı ve meme çok şişmişti ne yapmam gerekiyo

Doktorunuz

muayene olup tedavi olman gerekir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıda düzenlemelisin,

Anonim

Hocam merhaba 19 yaşındayım yakın zamanda ishal oldum ve anüs çevremde ufak bi şişlik farkettim şişlik ıkındığım zaman oluşuyor sonra kayboluyor herhangi bir ağrı yanma kaşıntı ya da başka bir şikayetim yok büyük abdestimi yaptıktan sonra şişliği farkettim sadece

Doktorunuz

hemoroid olabilir.tuvalette ıkınırken de içi kanla dolup şişebilir.önlem olarak hastalığın ilerlemesi için muayene olmanızı,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm
Op.Dr.A.Şahap Barlas

taner

Hocam yeni oldum ne yapmam gerek hafif agrı var

Doktorunuz

önlem almalısın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

Anonim

Hocam merhaba
Oğlum 12 yaşinda 2 3 sene önce makatta çatlak olup tuvalet esnasinda kanama yaşıyordu
Şimdi iki tane meme şeklinde çıkıntı oldu makatta
Hemoroit bu yaşta olurmu?

Doktorunuz

çatlak her yaşta olur.o çıkıntılar sentinel tag olabilir.bu yaşta hemoroit olmaz

Ozn

Hocam hafif bi kasinti sonrasi bakmak istedim gordum top seklinde hafif siyah biseydi sadece 1 tane var canimi yakmiyor sadece varligini hissedebiliyorum sizce bu basur olabilir mi yaşimda 17

Doktorunuz

muayene ile değerlendirmek gerekir.

Merve

Hocam 18 yaşındauım dış makatta meme gibi nişey oluştu oluştu ağrı kanama gibi şeyler yok dokununca farkettim ne yapmalıyım

Doktorunuz

merhaba Merve
kabızlık ve ıkınmaya bağlı oluştuysa anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.ama birden bire ortaya çıktıysa anal apse olabilir.muayene olmalısın


online randevu
online randevu
kelime kelime nasır tedavisi varis

Son Yorumlar