online randevu online randevu online randevu

Basur boğulması

Basur (hemoroid) boğulması iki durumu tarif etmektedir, biri tedavi için yapılırken diğeri basurun durum değiştirmesi farklı bir hal alması durumudur.
Basurun boğularak tedavisi ;
İç hemoroidler için yaygın şekilde kullanılan bir yöntemdir, bu iş için geliştirilmiş bir alet memeyi emerek içine çeker ve memenin dibine kan dolaşımını engelleyecek bir lastik halka koyar. Kan gidemeyen memeler günler içinde büzüşerek yok olur. Özellikle 1.-2.-3. derece iç hemoroidlerin tedavisinde oldukça etkili , kolay, ağrısız ve pratik bir yöntemdir.boğulmuş basur nasıl geçer
Basurun Boğulması;
Normalde hastayı rahatsız etmeyen 1.-2. derece iç hemoroidler kişinin beslenme veya kabızlık sebebiyle aşırı ıkınmasına bağlı olarak makattan dışarı çıkar. Kişinin kontrolünde olmayan makat kaslarıyla sıkıştırılan bu iç hemoroidlere kan gidemediği için doku kansız kalır. Kansız kalan bu memeler bir anlamda boğulmuş olur bu döneme gelen hastalığın adıda değişir tromboze hemoroid yada boğulmuş basur olarak adlandırılır. Boğulmuş basur makat bölgesinin en şiddetli ağrı veren hastalığıdır büyüklüğüne göre dayanılmaz düzeyde ağrı yapabilir.Şiddetli acı 4-5 gün sürer bundan sonra ağrı giderek azalır ve 2 haftada kaybolur.Şişlik ağrıdan daha uzun sürer, ağrı geçtikten sonra ağrısız şişlik 4-5 haftada kendiliğinden emilerek kaybolur ve hastalık eski haline döner.basur memesinin dışarı çıkması
Boğulmuş Basur Nasıl Geçer ?
Aslında tedavi edilmemesi halinde kendiliğinden tamamen düzelip eski halini alır, geçici bir durumdur ama ağrıyı azaltmak için tedavi planlanabilir. Tedaviye hastanın pozisyonuna göre hastayla birlikte karar verilir.

 

Üç farklı yaklaşım vardır.
Boğulmuş basura dokunulmaz ; Ağrıyı azaltmak için çeşitli ilaçlar,sıcak su oturma banyosu ve istirahat önerilir.Hastanın ağrısı 4-5 gün sürer şişlikler daha uzun süre devam edebilir ama kişi bu sürenin sonunda işine dönebilir.1-2 ay sonra kalıcı tedavi yapılır.
Boğulmuş basurda ağrının en önemli sebebi doku içi basıncın artmasıdır. Basıncı düşürerek acıyı azaltmak için küçük bir yer kesilerek içerdeki pıhtılar boşaltılır böylece ağrı % 70 oranında düzelir. Tamamen ağrıyı azaltmaya yönelik bir uygulamadır hastalığın sonraki seyrini değiştirmez.boğulmuş basur ağrısı nasıl geçer
Klasik hemoroid ameliyatı gibi boğulmuş kısım kesilerek çıkarılır. Çok tercih edilen bir yöntem değildir çünkü kontrolsüz fazla doku çıkarılarak makat darlığına yada az doku çıkarılarak hastalığın tekrarına sebep olunabilir, diğer taraftan bu dönemde ameliyattan sonra dışkı tutamama riski de normal şartlarda yapılan ameliyattan fazladır. Bu yöntemde kazanç ağrılı dönem sonunda kişi asıl hastalığını da tedavi ettirmiş olur.
Bu dönemde lazer, ligasure, longo gibi yöntemler uygulanmaz ve de uygulanmamalıdır.hemoroid minderi
Şişen Basurun Ağrısı Nasıl Geçer ?
En etkili yöntem zarar vermeyecek ısıda sıcak su oturma banyosudur, makat kaslarını gevşeterek acıyı alır. Bu dönemde kullanılacak hemoroid fitil, krem ve tabletleri etkili olmaz bunun yerine bölgesel uyuşukluk sağlayan merhemler ve ağrıyı kesen ilaçlar daha etkilidir.

Şişen Basur Nasıl İner ? Eğer acı dayanılmaz düzeydeyse içi boşaltılır boşaltıldığı anda acı azalır ve şişlik te büyük oranda iner. Acı çok fazla değilse cerrahi olarak boşaltmaya gerek yoktur bu durumda sabırla beklenirse şişlik 2-4 haftada kendiliğinden iner. Hemoroid şişliğini indiren ilaç kullanmak son derece anlamsızdır çünkü ilaçların etkisi olmaz

Basur boğulması için bitkisel tedavi ; Yukarda bahsedildiği gibi boğulma dönemi geçici bir süreçtir ve kendiliğinden düzelir, yapılacak uygulamalar büyük oranda gereksiz ve anlamsızdır. Bitkisel tedaviler için de aynı durum geçerlidir. Aslında bitkisel ürün satanların en çok örnek verdiği bir durumdur. “bu ilacı aldı 4. gün ağrısı geçti” derler. Halbuki o bitkisel ürünü almasa da 4.gün ağrısı geçecekti ama bu tür ürünleri çıkaranlar makatta olan her hastalığı hemoroid sandığı için yanılırlar.

 

basur boğulması

https://www.basurklinigi.com/tromboze-hemoroid-basur-bogulmasi/

Basur boğulması için 2 yorum yapılmış


Dila

Merhaba benım yıllardır bu problem var arada bir kabızlık yasıyorum dıskıda kanama hafıf yanma oluyor nedır durum

Doktorunuz

anal fissür olabilir,gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirebilirz
Op.dr.Seher Şirin


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar