online randevu online randevu online randevu

Bascom Ameliyatı

Bascom ameliyatı kıl dönmesi tedavisi için bir çok ameliyat tarif etmiş Dr.John BASCOM  tarafından tarif edilen ameliyatlardan biridir ve kendi adıyla anılmaktadır. Modifiye Bascom, pit picking ve mikro sinüsektomi gibi isimlerle küçük değişiklikler yapılarak ta uygulanmaktadır. ilk defa yapılmış ve sonuçları iyi çıkması üzerine dünyaya tanıtılmıştır. bascom procedur Yöntemin temel mantığı “en az kesikle sorunun çıkarılması” şeklinde bir ameliyattır. Ayaktan uygulanan yani hastaya yatak istirahatı önerilmeyen kıl dönmesi tedavisi seçeneklerinden biridir diğerleri pit picking ve mikro sinüsektomi yöntemleridir. Tüm dünyada uygulanmaktadır. Diğer ameliyat tekniklerinden ayrılan temel mantığı kıl yumağının çıkarılabilecek en küçük cilt kesi ile çıkarılmasıdır. Kesinin küçük olması hasta açısından da cerrah açısından da bir çok avantaj sunmaktadır, bu avantajları sayesinde yöntem hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle çalışan veya okula giden yani hayatı aktif yaşayan hastalar tercih etmektedir.

Bascom Ameliyatı;

Yöntemin klasik ameliyat yöntemlerine üstünlükleri;

  • Küçük kesi daha az ameliyat izi.
  • Kesinin küçük olması nedeniyle daha az ağrı.
  • Yine kesinin küçük olması nedeniyle daha az kanama riski.
  • İltihap olasılığının düşük olması.
  • İltihap oluşması halinde daha kısa sürede düzelir çünkü yara 15-20 cm değil 1-2 cm dir
  • Aynı gün işe dönülebilecek kadar rahat olunur
  • Yatak istirahatı ve narkoz gerektirmemesi nedeniyle daha ekonomik olması
  • Küçük kesi olması sebebiyle,ameliyatın daha kısa sürede yapılabilmesi
  • Diğer ameliyatlardaki  gibi sinüsün çıkarıldığından emin olunması (fenol yöntemine üstünlüğü).
  • Yaralanma küçük olduğu için % 3 civarı tekrarlama ihtimali vardır ve klasik ameliyatlara kıyasla daha düşüktür

Kıl dönmesi şikayeti olan hastaların % 95 ten fazlasına uygulanabilir ancak çok ilerlemiş vakalara yetersiz kalabilmektedir.

bascom yöntemiYöntemin her yerde uygulanmamasının en önemli sebep bu konuda eğitimli ve tecrübeli cerrah sayısının az olmasıdır. 15 çeşit kıl dönmesi ameliyatı yapılmaktadır, üstünlüklerini fark eden cerrah sayısı arttıkça yöntem giderek yaygınlaşmaktadır.

Bascom Ameliyatı Video ;

Bilgilenmek için tek kıl dönmesi videosunu izlemekle yetinmeyin youtube de bu konuda çok sayıda görüntü vardır mümkün olduğunca farklı olanları izleyerek aradaki farkı daha iyi anlamaya çalışın. Bu şekilde gereksiz yere çok büyük bir ameliyat olmaktan kurtulup br çok sıkıntıyı yaşamadan hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Bascom Ameliyatı Fiyatı ;

Ücretler yapılan kliniğin fiyat politikasına göre çok değişir, Idea klinik tüm şubelerinde fiyatlar standarttır ve hasta ne kadar ücret ödeyeceğini bilerek gelir ve sürpriz bir masrafla karşılaşmaz.
Bir hastalığın tedavi ücretini belirleyen bir çok etken vardır bunların en önemlisi devletin fiyat belirlediği kurumlarda fiyatların sabit olmasıdır çünkü bu kurumlarda sosyal güvenceye göre belirlenir. Özel kurumlarda ise daha değişik etkenler vardır. Aynı ameliyat olsa bile yapılan kurumun popülaritesi, ameliyat dışı hizmetlerin ne kadar lüks olduğu gibi faktörler etkilidir ve fiyatlar 2 000 TL ile 20 000 TL arasında değişir.SGK anlaşması olan kurumlar ise 1000-3000 TL arasında fark ücret diğer deyimle katkı payı almaktadır.
Kıl dönmesi tedavisi için kliniklere mail yada telefonla fiyat sorulduğunda genellikle “hastalığınızın durumuna göre değişir” denir ve fiyat verilmez “muayeneyle kesinleştirilir,hastalığınızın düzeyine göre değişir” gibi ifadeler kullanılır.
Idea klinikte Bascom ameliyatı fiyatı hastaya göre değişmemekte ve her hastaya aynı fiyat uygulanmaktadır. Fiyatı etkileyen tek şey hastanın sosyal güvencesinin olup olmamasıdır.
Bascom ameliyatı fiyatı tüm şubelerimizde aynıdır ve şu şekil uygulanmaktadır
SGK (Bağkur, Emekli Sandığı, SSK, Silahlı Kuvvetler gibi) sosyal güvencesi olan hastalardan her şey dahil 1350 TL, Sosyal güvencesi olmayan hastalardan her şey dahil 2700 TL dir.
Resmi güvencesi olmayıp özel sağlık sigortası olanlara da 2700 TL uygulanır. IDEA klinikte bu ücretler dışında hiçbir ek masraf (muayene, film, tahlil, ultrason, narkoz, konsültasyon, yatak ücreti, refakatçi ücreti gibi) çıkmayacağı konusunda da güvence vermektedir. Kıl dönmesi narkoz veya belden aşağı uyuşturmayı gerektirecek kadar ileri düzeydeyse bu durumda hizmet alınan hastanenin ücreti bu ücretlere eklenir.
Yukarıdaki ücretler Idea klinik Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir deki 6 şubesinde geçerli ücretlerdir, hastalarımız hangi şubede ameliyat olursa olsun kontrollerini istediği şubede ücretsiz olarak yaptırabilmektedir.

Bascom ameliyatı pilonidal sinüs hastalığının tedavisi için geliştirilmiş çağdaş yöntemlerdendir ve ayaktan uygulanır. Ayaktan yani hastanın işine engel olmadan uygulanan diğer çağdaş yöntemler mikro sinüsektomi, sinüsotomi, ve pit picking gibi bölgesel uyuşturmayla yapılır.

bascom ameliyatı Dr.John BASCOM (yöntemi ilk tanımlayan cerrah)

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar