online randevu online randevu online randevu

Anoskopi nasıl yapılır

Anoskopi erişkin bir erkeğin baş parmağı kalınlığında bir alettir. Hiçbir teknolojik özelliği olmamasına karşın proctolojik muayenenin olmazsa olmazıdır yani anoskopi muayenesi yapılmamış makat bölgesi incelemesi eksik bırakılmış anlamına gelir.

Anoskopi Nasıl Yapılır
Yukarıda belirtildiği gibi muayenenin bir parçasıdır, eskiden her hasta gözle incelemeden sonra parmakla da muayene edilirdi ancak bu uygulamalar bir çok yönden yetersiz kalmaktaydı son yıllarda proctoloji uzmanları arasında hızla yaygınlaşmış ve her muayenede kullanılır olmuştur.

Anoskop uygulaması diğer bağırsak incelemeleri (kolonoskopi, sigmoidoskopi, rektoskopi ) gibi ön hazırlık gerektirmez yani hasta odaya girdiği anda yapılabilir. Rectum doluysa gerekirse libalax benzeri ürünlerle kısa sürede temizlik yapılabilir.

anoskop nasıl yapılır

Pozisyonun önemi yoktur, bazı doktorlar yan yatırarak, bazıları doğum pozisyonunda yapar ama en verimli pozisyon secdeye varır pozisyonda yapılandır çünkü bağırsaklar aşağı doğru devrildiği için 12-15 cm ye kadar rahat görüntü elde edilebilir. Vazelin veya benzeri bir kaydırıcıyla rahat uygulanabilir hale getirilerek makattan içeri sokulur. Her ne kadar ışıklı anoskoplar olsa da ışıkları çok yetersiz kaldığı için genellikle ışıksız olanlar tercih edilir bunun yerine aydınlatma cerrahın kafasına taktığı ışık kaynağıyla sağlanır Anal kanal ve kalın bağırsağın son kısmı rectum direk gözle görüldüğü için bu bölge hastalıklarının teşhisinde % 100 e yakın doğru teşhis koymayı sağlar.

Metal olanlar yan duvarların görüntülenmesinde yetersiz olduğu için plastik olanlar daha kullanışlıdır.

Anoskopi ne için yapılır
Makattan kanama taze kan şeklindeyse en basit ve kesin teşhisini ve gerekirse inceleme amaçlı parça alınmasını sağlaması en önemli kullanım yeridir.

Yukarda bahsedildiği gibi en yaygın kullanımı anüs muayenesidir buna ek olarak şunlar da yapılabilir.
Biopsi almak (şüpheli durumu netleştirmek için)anoskopi nasıl yapılır
Hemoroid tedavisinde lazer uygulamak
Lastikle hemoroidi boğma tedavisi uygulamak
Arşiv ve takip amaçlı görüntü almak
Yabancı cisim çıkarmak
Apse boşaltma ( rektal apse gibi derin apse varsa)
Hemoroide enjeksiyon yapmak (artık büyük oranda terk edilmiştir)
Kolitis ülseroz hastalığında tedavinin seyrini takip etmek
Anoskopi nerelerde yapılır

Makat hastalıklarının teşhis ve tedavi edildiği her klinikte yapılması gerekir çünkü basur, kanser, polip, kondilom gibi hastalıkların teşhisinde vazgeçilmezdir. Idea Kliniğin 5 şubesinde de yapılmaktadır.

Anoskopi Ücreti

Ücret alınmadan yapılan daha doğrusu muayenenin bir parçası şekilde uygulanan bir girişimdir. Her proctoloji uzmanının sağ kolu gibidir yani olmazsa olmazıdır. Ciddi bir zorluğu olmadığı için bir ücret alınıyorsa haksız bir ücret sayılabilir ama muayenede alınanan yakın düzeylerde alınıyorsa bu da hoş görülmelidir.

Anoskop Zormudur

Hayır son derece kolaydır, parmakla yapılan rektal tuşeden daha zor değildir ve 1-2 dakika sürer.

anoskopi

Anoskopi nasıl yapılır için 6 yorum yapılmış


İrem

Anoskop muayenesi ağrı yaparmı acaba birde kocam kadın hemoroid doktoru olsun istiyor kadın hemoroid doktoru olan hastane hangisi acaba teşekkür ederim
Op.Dr.Seher Şirin
Çatlak yoksa ağrı olmaz, çatlak varsa ağrılı olabilir, Bakırköy şubemize gelirseniz muayenenizi ben yaparım.

Anonim

Hocam, fiyat olarak ortalama ne kadar sigortam var. Gün içinde eve donebilirmiyim, ailemin bilmesini istemiyorum.
Op.Dr.Seher Şirin
Anoskop ücreti muayene veya tedavinin içindedir ayrıca ücret alınmaz

sibel

hocam benim çatlağım var doktorum anoskopi çektirmemi istedi sizce cektirmelimiyim çok agrım var kanama falan yok sadece agrı cam kesigi gibi napmam gerekiyo

Doktorunuz

Sibel hanım merhaba,
Şikayetlerinize bakılırsa makat çatlağına benziyor fakat doktorunuzun da dediği gibi anoskop muayenesi yapılmasında fayda var.
Istanbul, Ankara, Izmir ve Bursa da bulunan şubelerimizden birine gelirseniz hem muayenenizi yapar. Hem de botox ile 1 dakika da tedavi ederiz.
Makat çatlağının tedavisi botox ile hem kolay hem de avantajlıdır.

Necla

Hocam kızım 5 yasında popo agrısı yüzünden gece çığlıklarla kalkıyor uykudan yapmadığım test kalmadı bu anoskopı yaptırmam doğrumu çocuğa bır senedır surwklı hastahanelerde ama sonuç alamadık

Doktorunuz

öncelikle çocuğun beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenleyin,temelde yapılacak olan bu.bunun için şu linkten yardım alabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html. çocuklarda bu tür sorunlar çocuk cerrahlarının ilgi alanına giriyor.onlardan yardım almalısınız


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar